Harun Agah ALTAY
Harun Agah ALTAY

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Çini Sanatçısı

İnsan gibi değer görüyorlar ve parklara zarar verenlerden şuurlular

  • 25.05.2022 11:06

DÜZCE Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’ni önceki gün ziyaret ettik. Kurtsuyu Köyü’nde ve oldukça güvenli bir bölgede yer alıyor. Eminim buraya geldiğinizde sizler de önyargılarınızdan arınacaksınız.

Düzce Belediyesi Meclis Üyesi İlknur Bahar ve Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Hanife Gür ile merkezi yakından inceleme fırsatımız oldu.

Açıkçası gidince ne ile karşılaşacağımızı kestiremiyordum. Zira kamuoyunda söz konusu merkezle ilgili farklı spekülasyonlar ortaya atılmıştı.

Ancak hiç de öyle olmadığını, aksine fazlasının ortaya konulduğunu bizzat yerinde gördük.

Rehabilite merkezinin idari amiri Ekrem Şirin rehberliğinde geniş bilgiler edindik.

Bize sokak köpeklerinin alana nasıl ve hangi şartlarda getirildiğinden, hangi tedavi ve bakım süreçlerinden geçtiğine dair tek tek bilinmeyenleri anlattı.

Hele hele bir köpek bakım masrafının pahalı olduğu böyle bir dönemde...

Sokak köpekleri başta kendim olmak üzere pek çoğumuzun yakındığı bir durum. Yıllardır bu konuda yazıp çiziyoruz.

Ancak bölgeye gidene kadar benim de önyargılarım vardı.

Süreçten kısaca bahsedelim;

Sokaklarda tehlikeli gördüğünüz ve çevreye zarar veren hasta ya da sağlıklı bir köpeği önce 153 Belediye Beyaz Masa’ya bildiriyorsunuz.

Ardından ekiplerce merkeze getirilen köpekler burada ilkönce muayene ediliyor. Gerektiğinde ameliyatları belediye veterinerleri tarafından yapılıyor.

İşlem sonrası birkaç gün kontrol amaçlı kendilerine ait barınaklarda bakımları gerçekleştiriliyor. Sonrasında da kısırlaştırılıyor.

Rehabilite merkezindeki hemen her cinsten yaklaşık 400 köpek bu şekilde aynı süreçten geçiriliyor.

Tek bir sorun var!

Düzce dışındaki çevre ilçelerde barınak ve bakım alanları olmadığından o bölgedeki hayvanların hızla üremesi ve köpeklerin sayılarının gittikçe artması.

Buna rağmen Düzce Belediyesi ekipleri sirkülasyon yapıyor ve topladıkları köpekleri merkeze getirip bakımlarını ve kısırlaştırma işlemlerini yaparak aldığı noktaya geri getiriyor.

Tabi bu da yetmiyor ve bunun için de ek bir çözüm düşünülmüş. Her biri müstakil evden daha büyük alan kaplayan ve arazisi oldukça geniş 8-10 binada bakımları yapılan köpekler için hemen yanda bulunan bir diğer geniş arazide serbestçe dolaşabilecekleri bölge oluşturuluyor.

Dolayısıyla bu şekilde saldırganlaşmalarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Biz sohbet ederken yanımıza Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Samet Gümüş ve Veteriner Ayşegül Aydın’da geliyor. Onlar da anlatıyor;

Ayşegül Hanım geçtiğimiz günlerde Akçakoca’da şiddete maruz kalan köpeği işaret ederek, “Psikolojik tedavi sürecini yeni atlattı. Epey bir süre kendini toparlayamadı. Ama yapılan bakım ve eğitimlerle şimdi durumu eskisinden daha iyi” diyor.

Gerçekten de tüm sokak köpekleri üzerinde büyük bir titizlik gösteriliyor.

Rehabilitasyon merkezine hafta içi her gün 12:00 – 14:00 saatleri arası ziyaretçi kabul ediliyor.

Çünkü isteyen herkes buraya gelip istediği bir köpeği sahiplenebiliyor.

Hatta son olarak Çocuklar Duymasın dizisindeki “Emine” karakterini canlandıran oyuncu Melek Şahin’in de buradan 15 adet köpek sahiplendiğini öğreniyoruz.

Kısaca Rehabilitasyon merkezinde fazlası var eksiği yok. Gerektiğinde veterinerler tarafından kediler bile tedavi edilebiliyor.

Özetle çekine çekine gittiğim Hayvan Konukevi’nden memnuniyetle ayrılırken artık sokak köpeklerine farklı bir bakış açısıyla bakmaya başladım.

Bazen düşünüyorum da belediyenin yaptığı park ve bahçelere zarar verenler mi acaba barınakları hak ediyor yoksa sokak köpekleri mi?

Bunun siyasi bir dürtüyle hiçbir alakası yok.

Zira eylemler zihniyetten daha gerçekçidir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız