Harun Agah ALTAY
Harun Agah ALTAY

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Çini Sanatçısı

Tüm zamanların tanığı; Sarıkaya Mağarası

  • 1.06.2022 10:37
  • (1)

YAKLAŞIK 65 milyon yıl önce koca bir dağın içine oyulmuş, neredeyse burnumuzun dibinde dev bir galeri... Batı Karadeniz’in bu en büyük mağarasında adeta yeryüzünün milyonlarca yıldır içinde biriktirdiği haykırışa tanıklık ediyorsunuz.

Paleosen-Alt Eosen döneminde (yaklaşık 66-58 milyon yıl) oluşmuş yaşlı kireçtaşları metrelerce yükseklikten başınıza çakılacakmış gibi sarkıyor.

Uçurumvari görüntüsüyle insanı ürküten ve oldukça geniş bir alanı kaplayan mağara, metrelerce aşağıya inen dipsiz bir kuyuyu andırıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 1. Derece sit alanı ilan edilen Sarıkaya Mağara'sı Düzce ve Yığılca’nın turizmde dünyaya açılan kapısı konumunda.

Girişi oldukça dar olmasına rağmen içine akan dereyi takip ettiğinizde sizi adeta büyüleyen ve baktıkça insanı hipnotize eden bir manzarayla karşılaşıyorsunuz.

Öyle ki, böyle bir manzarada insanlığın ve hatta yeryüzünün varoluş sürecini zihninizde canlandırıp tefekkür etmemeniz içten bile değil.

Türkiye’de pek çok mağarayla yarışabilecek potansiyele sahip olan Sarıkaya Mağarası’nın turizme kazandırılmasında harcanan en büyük emek ise şüphesiz metrelerce uzunluğunda inşa edilmiş merdivenler ve normalde zifiri karanlık olması gereken iç mekanı gündüz gibi aydınlatan projektörlerdir.

Aşağıya inen devasa kaya bloklarının arasında labirent gibi inşa edilen demir korkuluklu merdivenler mağaranın güvenliğini üst düzeye çıkarıyor.

Yükseklik korkusu olanlar için de yine galeri içinde mağaranın ziyaretçilere sunduğu doğal bir balkon bulunuyor.

Aşağıya inmeye çekinenler dilerlerse bu görsel şöleni giriş kısmında yer alan bu balkondan izleyebilir.

Biraz da fotoğraf merakınız varsa mağaranın size sunduğu fırsatlar paha biçilmez.

Özellikle Düzce ve çevresinde ikâmet edip Sarıkaya Mağarası’na gidemeyenlere bölgeyi mutlaka ziyaret etmelerini ve misafirlerini de yanlarında getirmelerini öneriyoruz.

Ayaklarımızın gitmediği ve gözlerimizin görmediği coğrafyalar bizim için hala keşfedilmemiş demektir.

Havasının kötü olmasıyla dünya çapında nam salmış olmasına aldırış etmeden, deniziyle, gölleriyle, akarsuları, yaylaları, şelaleleri ve mağaralarıyla her köşesi cennet Düzce’mizin kıymetini bilmek boynumuzun borcudur.

Zira akrabalarımızdan başka bizi bu topraklara bağlayan daha pek çok nedenler var.

Keşif ruhunuzun açık olması dileğiyle...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • fatih kurugöl
    fatih kurugöl
    5.06.2022 00:33

    düzcenin güzelliklerini ortaya çıkarıp bir tanıtabilsek çok yerli yabancı turişt çeker düzce ama malesef vali belediye milletvekilleri siviltoplum bu konuda çok başarısız yanı başımızda konuralp antik tiyatro düzceli haberdar degil kaç kişi burayı gezdi kaç kişi burayı biliyor düzcede anket yapılsa düzcenin yarısı burayı görmemiş çıkar düzceli tarihi rota çizmeli şehre dogudan giren korugolu yemek sanatları merkezi konuralp batıdan giren rafting güney şelaler küzey deniz düzcede turizm rotası ol

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız