Harun Agah ALTAY
Harun Agah ALTAY

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Çini Sanatçısı

Şelaleler parayla ama turizm projesi “Ormanya” ücretsiz

  • 15.06.2022 10:22

 

DÜNYANIN 3. Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı. Toplamda 2 bin dönümlük bir alanı kaplıyor ve yılda ortalama 6 milyon kişi ziyaret ediyor.

    Sapanca Gölü’nün Kuzey Batı kısmında Kocaeli’ye bağlı ve yerli yabancı pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor. Tamamının gezilmesi için neredeyse bir güne ihtiyaç duyulabilen Ormanya’da bir insanın “sıkıldım” demesi mümkün değil.

    Hayvanat Bahçesi, göletleri, ailece vakit geçirilebilecek piknik alanları, fantastik mimarisiyle Hobbit Evleri, ağaç kovuğundan yapılmış kütüphaneleri, doğayla iç içe yürüyüş parkurları ve daha pek çok alternatif sosyal alanlarıyla ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.

    Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin işletmesini üstlendiği Ormanya’ya bu kadar yatırım yapılmasına rağmen girişler ücretsiz.

    Hatta geniş otoparklara sahip olduğu halde böylesine bir hizmetin karşılığının ücretsiz olması açıkçası insanı hayrete düşürüyor.

    Kendi şehrinin cami tuvaletlerine bile ücret vermeye alışkın olmanın yanı sıra Türkiye’de pek çok şehirde olmayan doğal şelalelere sahip Düzce’mizde neredeyse adım başı ücret ödeyince böyle bir yerde ister istemez şoklamaya maruz kalıyorsunuz.

    İnanılır gibi değil ama insanoğlunun elinden çıkmayan bir şelaleye bu bölgede para ödemek eminim hepimizin zoruna gidiyordur.

    Ormanya’daki ilgiyi alakayı ve hizmeti gördükçe Güzeldere Şelalesi’nde yaya ve motorlu araçlara biçilen giriş fiyatı tarifesi beynimizdeki devrelerin yanmasına neden oluyor.

    Bizde bu hizmet neden olmuyor?

    Koskoca Ormanya’da bırakın doğal yaşam alanlarını sadece hayvanlarla ilgilenmek, onların yemeklerini vermek, bakımlarını yapmak bile başlıbaşına bir külfet.

    Güzeldere Şelalesindeki hizmet güzel. Lakin neden ücretli?

    Amaç oradaki bungalovlardan ücret almaksa onun kiralama bedelini zaten ayrıca veriyorsunuz.

    Peki, bu insanlar Güzeldere Şelalesi’ndeki hangi yatırıma ve hangi hizmetin karşılığında giriş ücreti ödüyorlar?

   Allah’ın şelalesini mi insanlara kiralıyorsunuz yoksa yeşil çimlerini mi?

   Gerçekten cennet gibi bir ilde yaşıyoruz. Denizimiz, yaylalarımız, göllerimiz vs...

   Şükür ki, onlara ücret vermiyoruz.

   Yoksa vay halimize!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız