Harun Agah ALTAY
Harun Agah ALTAY

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Çini Sanatçısı

Her şeyi belediyeden beklememek gerek bazen

 • 22.06.2022 17:04
 • (2)

HER esnaf kapısının önünü süpürmeli mesela. Yapılan hizmetlere sahip çıkılmalı. Park ve bahçelere zarar verilmemeli. Dikilen çiçekler ertesi gün sökülmemeli.

* Çevreye gelişigüzel çöp atılmamalı.

* Her boş duvara yazılıp çizilmemeli.

* Kamu malına zarar verilmemeli, vereni de ikaz etmeli.

* Kaldırımlara uluorta otomobil park edip vatandaşın yolunu işgal etmemeli.

* Aynı şekilde esnaflar da kaldırımları kendi arazileri gibi kullanmamalı...

Bu maddeleri çoğaltabiliriz ama insan olan zaten bunları bile yapmaz.

Düzce Postası Gazetesi sahibi Bayram Ali Kubilay, gazetemiz çalışanları ve köşe yazarlarından oluşan ekiple Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü’yü ziyaret ettik.

Oldukça samimi bir sohbet havasında geçen ziyarette hemen her konuya ilişkin merak edilenler ele alındı.

Yapılanlar ve yapılmak istenen projeler konuşuldu.

Şunu özellikle belirtmem gerekir; esasen belediyemizin eksiklerini zaman zaman dile getiriyoruz. Lakin bu durum yapılan çalışmaların gereksiz ya da istenmeyen projeler olduğu anlamına gelmez.

Aksine işlevsel anlamda tamamlanması gereken projelerden bahsediyoruz.

Örneğin yeni açılan caddeler şehrin trafik yükünü rahatlatırken aynı caddelerde bisiklet yollarının olmayışı bir eksiklik olarak karşımıza çıkıyor.

Düzce gibi düz bir ovada yer alan bir kentte de otomobilin geçtiği her yola neredeyse bir bisiklet yolu gerekiyor.

Bunun gibi bazı projelerde eksiklikler olmasına rağmen Başkan Faruk Özlü’nün Düzce için çalışmadığını söylemek yanlış olur.

Her şeyden önce en başta şahsımın çok eleştirdiği İstanbul Caddesi yenileme ve Millet Bahçesi Projesi’nin Düzce’nin çehresini önemli ölçüde değiştirdiği kanaatindeyim.

Yine söylüyoruz, eksikler mutlaka olabilir. Ama daha da önemlisi vatandaşın bitirilip hizmete sunulan projelere sahip çıkabilmesidir.

Parklardaki kullanım eşyalarına kimsenin zarar vermeye hakkı yok. Tuvaletlerdeki muslukları ve güpegündüz metal dubaları çalmaya kimsenin hakkı yok.

Kamu mallarına zarar vermeye kimsenin hakkı yok.

Bunları yapanların sadece insanlığından şüphe ederek uzaktan izlemek yetmez. Onları gördüğümüz yerde ikaz etmeli, yetmiyorsa deşifre etmeliyiz.

Bir şehri yönetmek elbette kolay değil.

Bürokrasiyle mücadele ediyorsunuz. Kamu malına zarar verenlerle mücadele ediyorsunuz. Kimsenin kalbini kırmamak için mücadele ediyorsunuz. Devletin üst kademeleriyle ilişkileri sıcak tutmak için mücadele ediyorsunuz.

Tüm bunlar insanların refah içinde bir kentte yaşamaları için yapılıyor.

Belediyenin çalışmalarını en çok eleştirenlerden biri olarak yine kendi şehrimizin başkanına ve belediyesine sahip çıkmamız gerektiğini her fırsatta yineliyorum.

Kavgacı bir tutumla değil, elbirliğiyle bu şehri kalkındırmalıyız.

Yeter ki yapılan hizmetlere sahip çıkılsın.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • İsmail Yılmaz
  İsmail Yılmaz
  24.06.2022 09:23

  Faruk özlü düzceye deger katıyor ama yetersiz düzcenin tanıtıma ihtiyacı var daha çok yerli turist çekmeli komşu iller turist çekerken düzceye kimse uğramıyor düzceyide turist çekecek yatırımları yapacak iş adamları bulup düzceye yatırım lazım

 • Zky
  Zky
  22.06.2022 23:10

  Yazılarınız çok güzel akıcı ve etkileyici konularda yazılar yazıyorsunuz tebrık ediyorum

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız