Harun Agah ALTAY
Harun Agah ALTAY

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Çini Sanatçısı

Bursa’nın sanata açılan kapısı; BUSMEK

  • 29.06.2022 10:20

DÜZCE Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (BELMEK) öğretmenleriyle birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (BUSMEK) Sergisine katıldık.

Bursa Merinos Kültür Merkezi’nde BUSMEK öğrencilerinin bir yıl boyunca hazırladığı Geleneksel Türk Sanatları ve Geleneksel El Sanatları’ndan oluşan pek çok branşta eserler yer alıyor.

2022 yılı itibariyle 30 binden fazla kursiyer ve yaklaşık 400 eğitmenle faaliyet gösteren BUSMEK’te Geleneksel Türk Sanatları, El Sanatları, Grafik ve Fotoğraf, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri, Makine ve Metal Teknolojisi, Müzik ve Gösteri Sanatları, Seramik ve Cam Teknolojisi, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri, Bilişim Teknolojileri ve Sınavlara Hazırlık Kursları gibi pek çok alanda profesyonel eğitimler veriliyor.

Bu kapsamda 2006 yılında kurulan Busmek’in 16. Sergisi’ne iştirak ettik.

Bursa 3 milyon 150 bin nüfusuyla tarihi, kültürel ve kozmopolit yapısı, sanayisi, turizmi ve folklorik coğrafyasıyla ülkemizin önemli kentlerinin başında geliyor.

Osmanlı’nın ilk başkenti ve ilk altı padişahının türbe ve külliyelerini barındıran Bursa, Uludağ’ın eteklerinde Anadolu’nun Ulu bir kenti hüviyetini  günümüzde de tüm canlılığıyla koruyor.

İşte tüm bu canlılığa paralel olarak Bursa’da sanatsal faaliyetlerini 16 yıldır sürdüren Busmek bu alanda İstanbul’daki İSMEK’i de geride bırakarak Türkiye’de belediyeler bazında en çok sanatsal faaliyet gerçekleştiren kurumların başında geliyor.

Bu vesileyle Busmek’le son yıllarda diyaloglarını pekiştiren Düzce BELMEK, BUSMEK’ten edindiği bilgi ve tecrübeleri kendi bünyesinde de kullanmak için adımlarını atıyor.

BUSMEK’in misafirperverliğinde serginin yanı sıra Bursa’daki el sanatları çarşılarını da ziyaret eden BELMEK, Düzce Belediyesi’nin sanata açılan kapısı olmak için kolları sıvadı.

30 Haziran’a kadar Bursa Merinos Kültür Merkezi’nde sergilenen birbirinden kıymetli eserler ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

BUSMEK – BELMEK dostluğu ve sanat faaliyetlerimiz daim olsun.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız