Harun Agah ALTAY
Harun Agah ALTAY

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Çini Sanatçısı

Sel öldürmez, dere yatakları öldürür!

  • 6.07.2022 11:16

NE söyleyebiliriz ki! Bile bile, göz göre göre, bağıra bağıra “geliyorum” diyen şiddetli yağmur yine ne yazık ki felaket getirdi. Peki ya suç kimin?

Günlerdir üstüne basa basa uyarılar yapıldı. Güya önlemler alındı. Sonuç yine ürkütücü...

Kaynaşlı’da bir kepçe operatörü yaşamını yitirdi. Arama kurtarma ekipleri bir haftadır gece gündüz, havadan ve karadan aramalarına rağmen cesedini bulamadı.

Düzce’nin su arıtma sistemi tamamen çöktü. Hemen her gün bir bakan ağırlayan sel mağduru ilimizde yetkililerin gece gündüz yoğun çabalarına rağmen halk günlerce su sıkıntısı yaşadı.

Bazı şeyleri anlamıyoruz. Anlayamıyoruz. Ya da anlasak da uygulamaya koyamıyoruz.

Her şeyden önce tarihinde göl havzası olan bir ovada neden yaşamak zorunda olduğumuzu bir türlü anlayamıyorum.

Etrafı yerleşime oldukça uygun yemyeşil dağlara sahip Düzce ovasında Efteni Gölü ‘nün cazibesine kapılmış ve gülü sevip dikenine katlanır misali yaşayıp gidiyoruz.

Havasının kirliliği, deprem bölgesinde olması, sel felaketine oldukça müsait bir coğrafyası ve daha pek çok dezavantajlarına rağmen adeta aşık olmuşuz gibi ovada her geçen gün inşaat yatırımları hızla devam ediyor.

Eminim sizler de benim gibi düşünüyorsunuz;

“Eskilerin bir bildiği var ki Konuralp (Prusias Ad Hypium) ‘e yerleşmişler.”

Yoksa bizim bu balçık arazide ne işimiz var!

Bakın, Vikipedia’da “Düzce Ovası” diye yazdığınızda karşınıza hangi cümleler çıkıyor;

“Ova I. sınıf tarım toprağına sahiptir. Alüvyal ve kolüvyal topraklara sahip ovanın verimi yüksektir. Hasanlar Barajı ve Melen Çayından yapılan sulama ile yüksek verim alınır. Ovada; tütün, fındık, sebze ve meyveler yetiştirilir.

Ovanın güney sınırını fay hattı çizer. %0,5-3 eğimli ovada Geç Pleistosen tortullarının kalınlığı 175–225 m kadardır. Fay hareketleri ve gevşek zemin Gölcük depremi ve Düzce depreminde olduğu gibi önemli zararlara neden olur.

Ovanın suları Efteni Gölüne toplanır, buradan Melen Çayı adıyla kuzeye yönelir, Karadeniz'e ulaşır. Büyük Melen Projesi ile suyu İstanbul'a gönderilen çayın üzerinde Melen Barajı inşa edilmektedir. Yeraltı su seviyesi 5–6 m arasındadır. Yere ve mevsime bağlı olarak yeraltı su seviyesi 0,8-3,4 m arasında değişim gösterir. Ova zengin ve büyük bir yeraltı suyu havzasıdır. 100 hm³/yıl güvenli yeraltı suyu rezervine sahiptir.”

Bu demektir ki ova yerleşime müsait değil.

Türkiye’nin ekilebilir en verimli ama aynı zamanda da yerleşime en uygun olmayan topraklarını sanki arazi kıtlığı varmış gibi iskâna açmak intihardır.

Kastamonu Bozkurt’ta geçen yıl yaşanan selde dere yatağına kurulan yerleşimin nasıl felaketi yaşattığın gördük.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız