Harun Agah ALTAY
Harun Agah ALTAY

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Çini Sanatçısı

Restorasyon zulmü iddiaları gerçek mi?

  • 13.07.2022 14:54
  • (1)

AYASOFYA Camii'nin kapısının kırılıp, duvarlarının kazınmasından sonra Topkapı Sarayı'nın 500 yıllık çinilerinin de matkap benzeri bir aletle delik deşik edildiği ve sonra da bunu gizlemek için üzerinin kağıtla kapatıldığı iddia edildi.

Topkapı Sarayı'nda 3. Murat Has Odasının girişinde yer alan orijinal İznik çinileri 16. yüzyıldan kalma ve değeri paha biçilmez.

Her parçası büyük bir emekle yaklaşık 24 aşamadan geçerek yapılan çiniler, yıllar geçtikçe tarihi değeri daha da artıyor.

Günümüzde bile bu ölçülerde yapılan bir çinin değerine paha biçilemezken, Topkapı Sarayı’ndaki ortalama 20 x 20 cm boyutunda olan her bir parça tarihi çininin değeri binlerce dolarla ölçülüyor. Ki, Topkapı Sarayı ve bunun gibi tarihi değere sahip ülkemizdeki pek çok çini büyük bir özenle korunuyor.

İddialarla ilgili ise Milli Saraylar İdare Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada böyle bir durumun söz konusu olmadığı, 1950’li yıllarda eklenen kapı kancalarının restorasyon çalışmaları sebebiyle çıkarıldığı ve gerekli müdahaleden sonra aslına uygun şekilde yerlerine takılacağı ifade edildi.

Açıklama öncesi sosyal medyada yayınlanan fotoğraflar gündemi sarsmıştı. Tarihi çinilerin zarar verildiği iddiasını gösteren fotoğraflar bu nedenle Milli Saraylar İdaresi’ni açıklama yapmaya zorlamıştı.

Tarihçi Talha Uğurluel’de YouTube kanalından yaptığı 17 dakikalık bir açıklamasında haberin yanlış olduğunu ifade ediyor.

Hatta kendisi bu kapı kancalarının 1950’lerde değil, aksine Mimar Sinan tarafından oraya takıldığını iddia ediyor.

Her iki açıklamada da Topkapı Sarayı’nı ziyaret eden bir turistin görüp sosyal medyada yaydığı fotoğrafın çinilere zarar verildiği şeklindeki haberin gerçeği yansıtmadığı dile getiriliyor.

Ancak asıl soruyu yine Talha Uğurluel videosunda yaptığı açıklamada patlatıyor;

3. Murat Has Odası’nın tarihi kapıları nerede?

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • hasan uysal
    hasan uysal
    14.07.2022 10:39

    ayasofya istanbulda orada olup biten oradaki yaşayanları ilgilendirir bizim düzcemizde olup bitenleri yazıp takip etmek düzceli gazetecilerin görevi degilmi düzcede konuralp anfi tiyatro ne alemde restorasyona başlandımı burası nasıl olacak buranın tanıtılıp yerli yabancı turist cekmek için ne yapabiliriz düzcedenin koronikleşmiş sorunlarını nasıl çözülür siyasiler sivil toplum bürokratlar ne yapmalı bunları tartışmalıyız düzceye deger katacak yatırımlar getirmeliyişzki düzce gelişsin

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız