Harun Agah ALTAY
Harun Agah ALTAY

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Çini Sanatçısı

Kusursuz yaşamak istiyorsan evrene bak

  • 20.07.2022 10:29

JAMES Webb Uzay Teleskobu’ndan gelen görüntüler olağanüstü ve büyüleyiciydi. NASA tarafından yayınlanan fotoğraflar evrenin bugüne kadar çekilmiş en net görüntüleriydi.

1990’da fırlatılan Hubble Uzay Teleskobu’nun 30 yılı aşkın görev süresi sonunda emekliliğe ayrılmasının ardından 25 Aralık'ta uzaya gönderilen ve daha gelişmiş olan James Webb Uzay Teleskobu evreni adeta bize HD gösteriyor.

İnsanlık uzayın derinliklerinde alternatif yaşam kaynaklarını ve ötegezegenleri ararken bir yandan yeryüzünde birbirinin kuyusunu kazmaya devam ediyor.

Oldukça yüksek maliyetler gerektiren uzay projeleri sayesinde insanoğlu evrendeki konumunu daha iyi kavrıyor.

Daha doğrusu kavrıyor mu bilinmez. Ama en azından öyle kabul ediyoruz.

Peki, biz bunun neresindeyiz?

Yaşamın keşmekeşinden sıyrılıp kafamızı hiç yukarıya kaldırıyor muyuz?

Tepemizdeki yıldızlar, gezegenler, galaksiler ve ötegezegenler acaba bize neyi izah ediyor?

Yeryüzündeki konumumuzun öneminin farkında mıyız?

Yoksa onlardan bihaber keyfimiz ve çıkarlarımızın peşinde miyiz?

Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ndeki “Darülmülk Konya Selçuklu Sarayları” sergisi ecdâdımızın henüz teleskop olmadan bize neler aktarabildiğini çok iyi gösteriyor.

Selçuklu’nun 800 yıl önce saraylara nakşettiği yıldız çiniler 800 yıllık ruhunu kaybetmeden adeta bugüne ışık tutuyor.

Selçuklu’da sekiz yıldız, sekiz cennet kapısının simgesi olarak gösterilmiş, yıldızın sekiz köşesi sekiz farklı özelliği ifade etmiştir.

Selçuklu motifi, sekiz farklı köşesi ile merhamet, şefkat, sabır, sır tutma, cömertlik, sadakat, şükretmek ve doğruluğu simgelemektedir.

Teleskopsuz bir çağda yıldızlardan ilham alarak yüzyıllar sonra günümüze ulaşan mesajların bugün NASA’nın biz insanlığa sunduğu fotoğraflardan gelen mesajlardan ne farkı var?

Yerelde ve ulusalda veyahut kıtada ve yerkürenin tamamında...

Ne fark eder ki!

Mesajlar dünya içindir, insanlık içindir.

Bilimseldir, evrenseldir, felsefiktir, sanatsaldır vs...

Geçtiğimiz hafta Ayasofya’dan örnek verdiğimiz ve Topkapı Sarayı 3. Murat Has Odası’ndaki çinilerle ilgili yazdığımız yazının altında gazetemizin sitesine yapılan yorumda bir okuyucumuz şöyle diyor;

“Ayasofya İstanbul’da, orada olup biten oradaki yaşayanları ilgilendirir. Bizim Düzce’mizde olup bitenleri yazıp takip etmek Düzceli gazetecilerin görevi değil mi? Düzce’de Konuralp Amfi tiyatro ne alemde? Restorasyona başlandı mı? Burası nasıl olacak? Buranın tanıtılıp yerli yabancı turist çekmek için ne yapabiliriz? Düzce'nin kronikleşmiş sorunları nasıl çözülür? Siyasiler, sivil toplum, bürokratlar ne yapmalı? Bunları tartışmalıyız. Düzce’ye değer katacak yatırımlar getirmeliyiz ki Düzce gelişsin.”

İmla kurallarına uymadan yazdığı bu yorumu on dakika düzeltmek zorunda kaldığım Hasan Uysal adlı okuyucumuz, Konuralp’teki çalışmaları yerinde inceleyip görmemiş olacak ki bu satırları yazmış. Ama yerel konulara eğilim gösterilmesi noktasında söylediklerinde belki de haklıydı.

İstanbul’da tarihi emanetlerimiz ile ilgili konular pratikte Anadolu insanını neden ilgilendirsindi ki!

Anadolu şehirlerinde halk evine ekmek götürebiliyor mu, yürüyüp bastığı yolları, köprüleri su ya da heyelan götürüyor mu, budur önemli olan.

Haklılık payı var.

Lakin yaşadığımız şehrin sorunlarına karşı hassasiyetimiz tarihi emanetlere olan hassasiyetimizden sonra gelmemeli midir?

Değil ecdadımızın emanetleri, evreni tanımak ve anlamak bile yaşadığımız şehirdeki sorunlarla uğraşmaktan daha mühimdir.

Yeryüzünün kusursuzluğunu bozup yaşanmaz hale getiren biz insanoğlu ancak henüz bozulmamış evrenin kusursuzluğuna bakarak ibret alabiliriz.

Tıpkı Selçuklu yıldızındaki pusula gibi...

Doğruluk ile, merhamet ile, şefkat ile, şükür ile...

     

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız