Harun Agah ALTAY
Harun Agah ALTAY

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Çini Sanatçısı

Üretici sevinsin mi, üzülsün mü!

  • 3.08.2022 12:24

FINDIK 54 lira oldu. Pek çok kesimden fiyatı az bulanlar var. Ama genel kanı oldukça yerinde bir beklenti olduğu görüşünde.

    Beklentiler ne olursa olsun ezelden beri aslında model alınan baz bellidir.

    Kilo başı ortalama 3 dolar 20 sent fiyat biçilen fındık günümüzdeki kur hesaplamalarına göre de uyuşuyor. Lakin bununla birlikte üreticiyi kara kara düşündüren bir sorun var.

    İşçi günlük yevmiyelerinin de paralel artması.

    Fındık fiyatları her sezon hükümet tarafından belirlenmesine karşın yevmiye miktarlarını il ve ilçelerde Valilik ve Kaymakamlık komisyonları belirliyor.

    Bu da şu demek oluyor ki fındığın fiyatı hemen her yerde aynı olurken yevmiye ücretlerinde ise iller bazında farklılık gösterebiliyor.

    Buna göre geçen yıl yaklaşık 110 TL olan günlük yevmiye ücretleri bu yıl 216 TL olarak belirlendi. Ancak yol ücreti ve çavuş – aşçı harçları da eklendiğinde bu rakam günlük 280 TL yi buluyor.

    Üretici sevinsin mi, üzülsün mü derken “En kolay üretim yapılan mahsul fındık” diyenler de heves edip fındık bahçesine girince kendini fındık üreticisinin safında buluyor.

    Hazır bir fındık bahçesinin insan bedeni yardımıyla bakımını yapmak şöyle dursun gübresinden, tırpanına, işçisinden mazot ücretine kadar her aşaması titizlikle yapılıyor.

    Her fındık ocağının dipleri kazılıp gübreler atılıyor. Fındık sezonu gelince ocaktaki filizler kesiliyor. Yerlerine yenileri büyüyor. Bir yandan yaşlı dallar da kesilip çalıları ayrıca çekilip odun haline getiriliyor. Fındık öncesi ot biçme işlemi tırpan motorlarıyla yapılıp sıra mahsulü toplamaya geliyor. Tarlada çuvallara toplanan mahsül traktörlere yüklenip harmana seriliyor. 3-4 gün güneşte kurutulup patoz makinesine veriliyor. Üstelik bu aşamaların hepsi üreticinin cebinden para ödenerek gerçekleştiriliyor.

    Ve nihayet tüccar ya da ofise giden fındığın ederinden arta kalanlar tüketicinin emeğine yansıyor.

    Uzaktan bakıldığında kolay gibi görünen ama arazi şartlarına göre de zorluk gösteren fındık her şartta insanın beden gücü olmadan gerçekleştirilmiyor. Bu da tarlada çalışacak kesimin azalmasına neden oluyor.

    Bu yüzden fındık fiyatları artsa da çoğu üretici kendi fındığını kendi toplamadığı ya da bahçesine bakmadığı için işçiye bağımlı hale geliyor ve yevmiye ücretleri de cep yakıyor.

    Tabi arazisi çok olan ya da imkanı olmayıp ilgilenemeyenlere sözümüz yok. Ama tarlada çalışmak istemeyen sonradan görme bonkörlerin de bu konuda laf etmeye hakkı yok.

    Dünyadaki fındık üretiminin %75’i Türkiye’de... Karadeniz’de Artvin’den Sakarya’ya kadar üretim yapılıyor.

    Lakin dünya fındık üretiminde bu kadar söz sahibiyken hükümetin göstermelik belirlediği ücreti asıl yabancı tekellerin belirliyor olması da eminim hepimizin zoruna gidiyordur.

   

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız