Harun Agah ALTAY
Harun Agah ALTAY

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Çini Sanatçısı

Kara Cuma, Efsâne Cuma, Mübârek Cuma

  • 9.11.2022 11:04

 “CUMA günü kaça ayrılır?” diye yarın bir gün sınavlarda sorulursa hiç şaşırmayın. Haftanın diğer günleri için bu kadar tanımlama hatırlamıyorum.

 “Black Friday” yani Kara Cuma terimi, ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma gününe deniyor.

1932'den bu yana da Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul ediliyor.

2022 yılında ise 25 Kasım’a denk geliyor.

Son yıllarda özellikle Kasım dönemlerinde dünyayı etkisi altına alan bu alışveriş gününe ilk kez 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiş.

O günde, Philadelphia'da alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve izdiham nedeniyle bu ad verilmiş.

Kaynaklar Kara Cuma kavramından bu şekilde bahsediyor ama ülkemizde de pek çok mağaza özellikle bu dönemde ne yazık ki kapitalizme boyun eğiyor.

Kapitalizmin bu özenti günü için her ne kadar “Kara” terimi kullanılsa da mağazalardaki indirimlerden ötürü “Şahane” ya da “Efsâne” gibi kandırmaca ön adlarla o güne sanki özelmiş süsü veriliyor.

Aslında her alışveriş mağazaları yılın belli dönemlerinde kendine özel indirim günleri düzenlese de Kasım ayı geldiğinde bu rutin kampanya dönemleri ister istemez zirve yapıyor.

Üstelik daha pahalıya...

Yani efsane veya şahane dedikleri Kasım günlerinde uygulanan sözde indirimli fiyatlar rutin indirim günlerindeki etiket fiyatlarından bile yüksek.

Uygulanan fiyatların yanı sıra dünyayı kasıp kavuran bu alışveriş çılgınlığı tüketicileri tuzağa düşürürken  “Ekonomik kriz gerçekten var mı?” sorularını da zihnimizde tekrarlıyor.

Kasım’da aşk başkadır, evet Kasım’da alışveriş aşkı başkadır.

Kasım ayına yüklenen bu kadar anlam diğer ayların zoruna gidiyor mu bilmem ama mübârek Cuma’mıza “Kara” denilmesi eminim pek çoğumuzun zoruna gidiyordur.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 30.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız