Harun Agah ALTAY
Harun Agah ALTAY

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Çini Sanatçısı

Depremin stresi boşaldı, peki yaşayanların stresi?

  • 7.12.2022 12:05

GÜNLERDİR o psikolojinin esiriyiz ama aslında 23 yıldır aynı korkuyla yaşıyoruz. Depremzedelerin psikolojisi bozuk. Ateş hattının ortasındayız.

On iki günde 600 civarı artçı sarsıntı yaşandı. Evleri sağlam olmasına rağmen korkudan giremeyen pek çok kişi zorlu kış şartlarına direnmeye çalışıyor. Üstelik henüz soğuk ve karlı günlere gelmemişken.

Deprem ve Düzce kelimeleri birbiriyle öylesine özdeşleşti ki, artık yöreye özgü şöyle bir deyim var; “Gerçek Düzceli bu şehirde depremi yaşayandır.”

Fay haritası bölgenin ateş çemberiyle çevrelendiğini özetliyor ama 23 yılda yaşadığımız üç büyük sarsıntı ve hissedilir artçılar haritaya bakmamıza gereksinim bırakmıyor.

Sarsıntılar ister istemez yöre insanının da karakterini olumsuz etkiliyor.

Uykusuzluk, korku, panik, çabuk öfkelenme, olaylara ani tepki verme, ritim bozukluğu, tahammülsüzlük vs.

Toplumun gazı konserlerle atılıyor derken deprem bu kez binaları değil, psikolojileri yerle bir etti.

Tabi ki de en önemlisi böylesine büyük bir sarsıntı da can kaybı olmamasıydı.

Bu durum şüphesiz üstte saydığımız ruhsal problemlere teselli oluyor.

Geçtiğimiz aylarda konserler ve festivallerle adeta terapi gibi bir dönem geçiren bölge insanı şimdilerde psikolojide ‘Duygudurum bozukluğu’ denilen ruhsal bir sağlık sorunuyla karşı karşıya.

Duygudurum bozukluğu, kişinin duygusal durumunu etkileyen bir akıl sağlığı olarak tanımlanıyor.

Kişinin uzun süreli aşırı coşkunluk, aşırı üzgünlük (depresyon) veya her ikisini birden (yani iki uçlu) deneyimlediği bir bozukluk olarak ifade ediliyor.

Olaylara bağlı olarak kişinin ruh hâlinin değişmesi normal kabul edilirken, duygudurum bozukluğu teşhisi konması için uzmanlara göre semptomların birkaç hafta veya daha uzun süre mevcut olması gerektiği ifade ediliyor.

Duygudurum bozuklukları bireylerin davranışlarında değişikliklere neden olabiliyor ve iş veya okul gibi rutin faaliyetlerle başa çıkma becerilerini etkileyebilir.

Deprem 1999’dan bu yana Düzce’de bir neslin psikolojik travma yaşamasına neden oldu.

Özellikle 17 Ağustos ve 12 Kasım’ı da yaşayanlar bu depreme de tanık olunca hayat boyu travmanın tesiri altında kalma korkusu yaşıyor.

Depremler kuşkusuz pek çok insanın yaşamını maddi manevi değiştiriyor.

Pek çok planlar, projeler, hayaller depreme yenik düşüyor ama yeniden nefes almak, yaşama yeniden sarılmak tüm bu streslere kafa tutmaya yetiyor bazen.   

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 30.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız