Harun Agah ALTAY
Harun Agah ALTAY

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Çini Sanatçısı

Toplum terbiyecisi

  • 18.01.2023 10:45

SANAT eleştirmenleri tarafından geri kalmış bir toplumu uygarlaştırmaya çalışan yorgun bir aydının duruşu şeklinde yorumlanmıştı o eşsiz eser; Kaplumbağa Terbiyecisi...

Müzeci, arkeolog ve ressam Osman Hamdi Bey, işte bu ünlü eserinde kendisini terbiyeci olarak resmetmiş ve ona uyum sağlayamayan astlarını da kaplumbağalar olarak betimlemişti.

Bu ünlü tabloyla ilgili yapılan diğer yorumlarda ise; düşünceli adam, sabır gerektiren ve oldukça meşakkatli bir iş olan kaplumbağaları terbiye etmeye kafaya koymuş ve üstelik bu işi elindeki ney ve sırtındaki nakkareyi çalarak yapmaya çalıştığı şeklinde ifade edilmişti.

Orijinali İstanbul Pera Müzesi’nde sergilenen bu muhteşem eser devasa boyutuyla müzenin en değerli koleksiyonunu oluşturuyor.

Haliyle yerli yabancı tüm gözlerin ilgi odağı tabloda yoğunlaşıyor.

Eserin ilham alındığı odayı 2014 yılında Bursa Yeşil Camii’nin ziyarete kapalı ikinci katında özel izinle ziyaret ettiğimde Osman Hamdi Bey’in o anki halet-i ruhiyesine kapılmadan edemiyorsunuz.

Hem kurucusu olduğu İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde dolaşıp keşfettiği ünlü İskender Lahdi’ne dokunmak, hem Kaplumbağa Terbiyecisi’ne ilham veren odanın havasını teneffüs etmek, hem de 1906’da yapılan eserin birinci versiyonunun orijinalini görmek paha biçilmez bir duyguydu.

Osman Hamdi’nin o günkü hislerini anlamak toplumun bugününü de anlamaktı.

Belki de tüm devirleri anlamaktı.

İronik bir felsefi yaklaşımla ustaca betimlediği tablo kimseyi incitmeden, kırmadan, dökmeden mesajını yalın ve açık bir dille adresine iletiyordu.

Malum terbiyesizlerin sayısının giderek arttığı günümüz dünyasında toplum terbiyecisi olabilmek büyük hüner gerektiriyor.

İşte Osman Hamdi Bey’de kuşkusuz resim sanatında bunu başarabilen en güçlü yorumcuların başında geliyor.

Görselliği ve içeriğiyle her dönem güncelliğini koruyan eser belki de bu yönüyle devlet dairelerinde, evde, işte ve ofiste duvarlardaki yerini almayı hak ediyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 28.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız