Harun Agah ALTAY
Harun Agah ALTAY Gazete: Düzce Postası konsopa_20@hotmail.com Çini Sanatçısı

“DepArSis” pek çok bilim adamını kızdıracak gibi

 • 26.04.2023 11:01
 • (2)

GEÇTİĞİMİZ aylarda Bolu’da meydana gelen 4,8’lik sarsıntıyı ben bile bekliyordum. Hatta benim gibi yüzlerce kişi o günler için Bolu’da bir deprem bekliyordu. Evet, yanlış duymadınız. Bekliyorduk.

Nitekim öyle de oldu ve kehânet tuttu. Aslında bu ilk değildi.

Her ne kadar deprembilimciler arasında bazı tutarsızlıklar olsa da öncelikle bilime inancımızın tam olduğunu altını çizerek belirtelim.

Sadece deprembilimciler değil, bilimsel bulgularda veya öngörülerde elbette yanılma payı her zaman vardır. Olacaktır da. Ancak bu yanılmalar hiçbir zaman yapılan bilimsel değerlendirmelerin geçersizliğini ortaya koymaz.

Pek çok bilimsel sonuçların gerçekleşmeme ihtimali olduğu gibi gerçekleşme olasılığı da her zaman diri kalmaktadır.

Peki, “DepArSis” bu işin neresinde?

Öncelikle bilim adamlarına duyduğumuz saygıyı ve onların emeklerini ayrı tutarsak, teknik bakımdan deprem ölçüm cihazlarıyla yıllarını bu işin deneyimine harcamış emeği de gözardı etmeyelim derim.

İşte, henüz yeni hizmete alınan ve “DepArSis” adı verilen Google Play Store uygulamasının altyapısında bu iş için harcanan bir emek var.

Depremleri büyük oranda önceden tahmin eden bu sistem öylesine doğru tahminler yapıyor ki, neredeyse son dakika depremlerinden bile günler öncesinden biliyor.

Yıllar önce kendi geliştirdiği ölçümleme metoduyla depremleri önceden tahmin eden bir sistem geliştiren DepArSis kurucu uzmanı Mustafa bey, kendisine karşı uygulanan pek çok ambargoya rağmen hedefinden asla vazgeçmedi ve yıllarını verdiği emekler sonucu bu sistemi toplumun hizmetine sunmayı başardı.

Söz konusu cihazla yeraltındaki gerginlik elektromanyetik alan ölçümleri ve hesabıyla bir analiz sistemi kurularak kuş uçuşu yaklaşık bin kilometrelik bir çember taranıyor.

Yapılan ölçüm ve analizlerde çıkan veriler o günün maksimum deprem risklerini ve coğrafi koordinatlarını ortaya koyuyor.

Sistemi incelediğinizde bu analizlerin büyük oranda doğru tahmini gösterdiğini TV’lerdeki deprem haberlerini izlediğinizde ya da son dakika depremleriyle karşılaştırdığınızda anlıyorsunuz.

Dünya kuruldu kurulalı her yeni icada sorgulayıcı bir bakış açısıyla yaklaşıldığı gibi “DepArSis” için de şüphesiz aynı kuşkular olacaktır.

Konuyu çok uzatmadan siz de “DepArSis”i bir gözlemleyin derim.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Mustafa LEVENDOĞLU
  Mustafa LEVENDOĞLU
  26.04.2023 17:36

  Uzun zamandır takip ediyorum.. Yaptığı ölçümler ve akabinde oluşan depremler...Üst üste koyduğunuzda ortaya çıkan sonuçlar inanılmaz...Ailece deprem korkumuz bitti ve en önemlisi gece uykusuzluğumuz sonlandı....

 • DepArSisTr
  DepArSisTr
  26.04.2023 17:24

  Eline Yüreğine Kalemine sağlık Harun Agâh Altay Bey Kardeşim.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız