Harun Agah ALTAY
Harun Agah ALTAY Gazete: Düzce Postası konsopa_20@hotmail.com Çini Sanatçısı

Siyaset üstü bir dâva; Teknofest

  • 3.05.2023 10:15
  • (1)

HER Türk evlâdının yediden yetmişe görüp soluması gereken bir atmosfer... Partiler üstü ve siyaset üstü bir dâva... Milli gurur; Teknofest...

Ülkemizin dört bir yanından gelen milyonlarca ziyaretçi akın akın organizasyonun yapıldığı Atatürk Havalimanı’ndaydı.

2019’da daha önce yine Atatürk Havalimanı’nda ziyaret ettiğim organizasyondan daha kalabalık bir toplulukla karşılaştık. İstanbul’da adeta adım atılacak yer yoktu.

Yerli ve milli İHA’lar, SİHA’lar, Atak helikopterler, robot tanklar, Akıncı, Kızılelma, TOGG ve daha niceleri... Hepsi görücüdeydi.

Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali; çeşitli kategorilerde teknoloji yarışmalarının, hava araçları sergilerinin, hava gösterilerinin, teknoloji firmalarının tanıtım yaptığı fuarların, bilim söyleşilerinin, girişim zirvesinin ve birçok sosyal etkinliklerin yer aldığı büyük bir organizasyon.

Teknofest teknoloji yarışmaları ile gençlerin millî teknoloji üretme ve geliştirme konusunda ilgilerinin artırılması hedefleniyor.

Sadece gençlerin değil, yediden yetmişe herkesin milli teknoloji hamlelerini yakından tanımaları ve gelecek kuşaklara aktarmaları sağlanıyor.

Festivalin en yoğun olduğu Pazar günü mahşeri bir kalabalık alanı hıncahınç doldurmuştu. Atatürk Havalimanı metro ve ana yol güzergahlarında neredeyse izdiham yaşanıyordu.

Ancak alana giden yol boyunca çekilen çileler Teknofestte yerini mutluluk, heyecan ve milli gurura bırakmıştı.

Nereden nereye...

Kumandalı oyuncak araba bile yapamayan Türkiye, tek bir dokunuşla insansız hava araçları ve savaş uçakları üretiyordu.

Teknofest hakkında daha yazılıp çizilmesi gereken çok şey var ve ulu önder Atatürk’ün “İstikbâl göklerdedir.” düsturunu somutlaştıran bu ekibe kuşkusuz çok şey borçluyuz.

“Ayakları yere basmayan tek festival.” 2,5 milyonu aşan ziyaretçisiyle dünyanın en büyük organizasyonu rekoruna ulaştı.

Teşekkürler Türkiye’m, bu gurur hepimizin.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Mustafa LEVENDOĞLU
    Mustafa LEVENDOĞLU
    4.05.2023 00:18

    Anlatılmaz yaşanır denir ya, tam buna örnek...Görmek lazım...

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız