Harun Agah ALTAY
Harun Agah ALTAY Gazete: Düzce Postası konsopa_20@hotmail.com Çini Sanatçısı

ANTİK TİYATRO İÇİN BİR DÖNÜM NOKTASI

  • 9.08.2023 09:59

PEK çok kişinin “iki bin yıllık taş yığınları işte” diye geçiştirdiği yer aslında o dönemin en popüler kent merkezlerinden biriydi.

Bitinya Krallığı’nın imparatorları bile Prusias Ad Hypium (Konuralp)’da uzun süre konaklıyordu. Dönemin önde gelen eğlence ve ticaret merkeziydi. Üzüm bağları ile meşhurdu.

“Peki, günümüzde neden bu üzüm bağları yok?” sorusunun cevabı belki de günümüzde şarap yapımının bölgemizde olmayışında aranmalıdır.

Konuralp’te oldukça heyecanlı giden kazı çalışmaları pek çok figürü de ortaya çıkardı.

Tyche Bereket Tanrıçası’ndan başka alandaki kabartmalarda yer alan Zafer Tanrıçası Gladyus’ta figürlere eklendi.

Onun dışında geçen yıl antik tiyatro kazı alanından çıkan elinde kitarasıyla Apollon heykeli de Konuralp Müzesi’ndeki yerini çoktan aldı.

Bunlardan başka alandaki taşlarda yer alan daha pek çok figür Roma döneminin izlerini taşıyor.

Arkeoloji okuyamamamın içimde bıraktığı ukde belki de beni antik tiyatronun figür ve motiflerini çini sanatına uygulamama vesile oldu.

Buna iki bin yıllık antik yapıda açmayı düşündüğüm sergi fikri eklenince heyecanım daha da katlandı.

Zira aynı figür ve desenleri sıradan bir sergi salonunda açmış olsaydım aynı etkiyi yansıtmayacaktı.

Tahmin ettiğimden daha çok ilgi gören “Tılsımlı Konuralp” adını verdiğimiz sergi Düzce’nin kültürel dokusuna farklı bir bakış getirdi.

Elbette eksikler vardı ama her şeye rağmen sergi amacına çoktan ulaşmıştı.

Günde ortalama yüz kişinin ziyaret ettiği antik tiyatro “Tılsımlı Konuralp” vesilesiyle üç günde yaklaşık beş yüz ziyaretçiyi ağırladı.

Bu hem Konuralp Antik Tiyatro’nun adının duyurulması hem de Düzce’mizin kültür ve sanat dünyasına katkısı için oldukça önemliydi.

Mitolojik figürlerin anlatıldığı efsanelerin yanı sıra Kral Prusias’ın, İmparator Antoninus Pius’un ve Konuralp Bey’in iki bin yıl önce bizimle aynı gökyüzüne baktığı ve aynı toprağa bastığını düşünmek bile bu coğrafyaların kıymetini anlamamıza yetiyor.

Sergimize telgrafla tebrik gönderen Ak Parti Kadın Kolları Genel Başkanı ve Düzce Milletvekili Sayın Ayşe Keşir’e, çiçek gönderme nezaketinde bulunan Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Erdoğan Bıyık’a, en başından beri desteklerini esirgemeyip bizzat açılışa katılan Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın İlknur Aynan hanımefendiye ve sıcak havaya rağmen sergimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm sanatsever dostlarımıza çok teşekkür ediyor ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Düzce Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’müzün alanda bize sergi açma iznini sağlamasının yanı sıra afiş, basın – yayın, şovale ve nakliyesi, gölgelik, masa sandalye desteğinde bulunan Düzce Belediyesi Kültür Müdürlüğü’ne de çok teşekkür ederiz.

Dünya Düzce Günleri Kutlu Olsun.

   

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız