Hasan BOSTANCI
Hasan BOSTANCI

Gazete: Düzce Postası

Geleceğimiz için

  • 11.06.2022 15:06
  • (1)

EĞİTİM sistemimiz maalesef milli, manevi, kültürel değerler açısından isteneni veremiyor. Bu sıkıntıyı, kısmî de olsa karşılamak için bazı hamiyetperver münevverlerimiz projeler üretti ve bu projeleri milli eğitimle birlikte uygulamaya koydu.

Amacım hem bu çalışmaları duyurmak hem de hamiyetperver değerli kardeşlerime minnettarlığımı sunmaktır. Projeler:

1.Anadolu Mektebi Yazar Okumaları

2.Medeniyet Tasavvuru Okulu

3.Annem Varsa Ben de Varım

Anadolu Mektebi 2012 yılında Sakarya Üniversitesinde Sami Güçlü hocanın on iki kişiyle başlattığı gönüllü okuma faaliyetidir. Proje 2016'da Milli Eğitim'le yapılan bir protokolle yurdumuzun birçok il ve ilçe lisesinde yürütülmektedir. Sami Güçlü hoca tarım bakanlığı da yapmış bir kültür adamı, iktisatçı bir akademisyendir. Çalışma, liselerde oluşturulan okuma gruplarıyla yürütülmektedir. Çalışmalarda kültür ve medeniyetimizin gelişmesine hizmet etmiş seçkin yazarların eserleri ve bu eserler hakkında yazılmış değerlendirme kitapları okunmaktadır. Daha sonra okunan eserler ve yazarlar okullar karması panellerde öğrencilerin sunumlarıyla değerlendirilmektedir.

Külliyâtı okunan yazar ve şairlerimiz şunlardır: Mehmet Akif Ersoy, Mustafa Kutlu, Tarık Buğra, Cengiz Aytmatov, Ahmet Hamdi Tanpınar, Cengiz Dağcı, Yahya Kemal, Samiha Ayverdi, Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Cemil Meriç, Nurettin Topçu.

Projede öğretmen ve öğrenciler var. Anadolu Mektebi; binası, sınıfı, karnesi, diploması olmayan bir mektep. Bu mektep okuma grubuna giren gönüllü öğrencilerin sosyal ve kültürel gelişmesini, başarılı olmalarını sağlamış, muhtaç olduğumuz nitelikli insan gücünün yetişmesine, gençlerimizin özgüven sahibi olmalarına vesile olmuştur.

Medeniyet Tasavvuru Okulu, 2 Kasım 2019'da Yusuf Kaplan tarafından kurulan bir okul; sabit binası yok. Okul içinde okulları olan bir okul. Türkiye'nin 81 ilinde, dünyanın 60 küsur ülkesinde sınıfları ve öğrencileri olan bir okul. Bu coğrafyaların en çaplı, kaliteli, donanımlı insanlarını bir araya getiren bir okul. İki yılda 30 bin öğrencisi olan bir okul. Kardeşlik, dayanışma, yardımlaşma, paylaşma okulu. Bu okulun sınavı yok. 100 kitaplık okuma listesi olan bir okul. Sağlam İngilizce ve Arapça öğreten bir okul. İhtisas alanlarında ise Farsça, Latince, Grekçe, Rusça, Çince, İbranice...

Dersler İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Altunizâde kampüsünde yapılmakta ve her cumartesi 12.00-19.00 arası. Derslere yüzde 90 oranında katılanlara sertifika verilmektedir. Başarılı öğrencilerle Mekke, Medine, Kudüs, Semerkand, Buhara ve Endülüs'te dersler yapılmakta.

Okula giriş, kayıt şartı “N. Fazıl, Sezai Karakoç, Bediüzzaman, Cemil Meriç, İsmet Özel, Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu, A. H. Tanpınar, Garaudy, Aliya İzzet Begoviç, Mustafa Kutlu” kitaplarını okumak. Öğrencilikte yaş sınırı yok. Beş aşamalı bir okul. Her dersin uzman hocaları var. Yusuf Kaplan düşünen, üreten bir beyin, yazar; koşan, çalışan, köklerine, medeniyetine bağlı bir entelektüel. Amacı; iddialı, köklü, öncü bir kuşak yetiştirmek. Kendi ifadesiyle bazı düşünceleri: Köklere inemezseniz göklere çıkamazsınız.

Ülke iki yüz yıldır devşirmelerin elinde. Bu ülkede celladına aşık edilmiş köleler var. Benim eğitim sistemim sömürgeci bir eğitim sistemidir. Türkiye'nin önündeki en büyük engel entelektüelleridir. Bizdeki aydınlar tasmalı kölelerdir. Dertsizseniz dert sizsiniz. Dünya bize, biz hakikate gebe.

Üçüncü proje yine Milli Eğitimce okullarda uygulanan bir proje. Proje sahibi yazmayı sanat haline getirmiş, çalışkan, üretken, romanlarıyla edebiyat dünyamıza girmiş, Düzce'mizin değerli kalemi öğretmen İlhan Akın hoca.

Projeye ilkokul 3. sınıflar için “Annem Varsa Ben de Varım”, ortaokul 6. sınıflar için “Ben büyüdüm Anne” adlı hikaye kitapları; lise 9. sınıflar için “Adını Sen Koy”, 11. sınıflar için “Sadece Sizin İçin” adlı romanlar hazırlanmış.

Amaç hem milli ve yerli değerlerle donanmış okuyan, araştıran, sentezleyen, sorgulayan, eli kalem tutan bir gençlik yetiştirmek hem de aileleri projeye katarak aile içi iletişimi, birlik beraberliği sağlamlaştırmak.

Bütün bu çalışmaları geleceğe bir yatırım olarak görüyorum. Biliyoruz ki gençliğe yatırım geleceğe bir yatırımdır.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Adnan KIRCA
    Adnan KIRCA
    17.06.2022 03:53

    Kıymetli Hocam kalemi hiç bırakmadınız elbette elinizden fakat yazdklarınızı okuyamıyor ancak gördükçe sohbetnizden istifade ediyorduk. Sizi okumak zevkini bahşedenlere selam olsun

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız