Hasan BOSTANCI
Hasan BOSTANCI

Gazete: Düzce Postası

En çok ihtiyaç duyduğumuz

  • 25.06.2022 10:41

Beyazıd-ı Bestami Hazretlerine müridi “Kürkünüzden bir parça verseniz de teberrüken üzerimde taşısam” der. O da “Oğlum sen adam olmazsan Beyazıt'ın kürküne değil derisini yüzüp içine girsen fayda vermez” der.

Mevlana'dan nakledilir. O da:

“Nice insan gördüm, üzerinde elbise yok;

Nice elbise gördüm, içinde insan yok.”

Günümüzde elbiseden yana problem yok. Ülkemizde artık giyim bir ihtiyaç olmaktan çıktı. Neredeyse her giysi bir giyimlik oldu. Lakin giydiğimiz ve değer verdiğimiz elbiselerimizin içi boş kaldı.

Her iki büyüğümüz bize "insanlık” şekilde, kisvede değil, diyor. Bizler adamlıkta, eğitimde, yaptığımız işlerde iç dolduramıyoruz. Davranışlarımız ilişkilerimiz, dilimiz kaba; medenî olmaktan uzak. Daha önemlisi iç donanımımız, öğülen ahlakımız (saygımız, sevgimiz, sabrımız, vefamız, hoşgörümüz, şükrümüz, tahammülümüz..) adına ne varsa yitirdik.

Ailede, okulda, sınıfta, sokakta, trafikte, apartmanda, mahallede ilişkilerde sıkıntılar yaşıyoruz. Elindekini, yediğinin artığını sokağa atana; piknik alanında kurduğu sofranın çöplerini ormanın içinde bırakıp mekanı çöp depolama alanına çevirene siz ne dersiniz?

Bizler eğitmede, terbiyede bir şeyleri yanlış ve eksik yapıyoruz. “Önce ahlak ve maneviyat” mı diyeceğiz ne yapacağız.

Hep şikayet de hoş bir şey değil. Ailelerimiz, okullarımız sorumluluklarımız büyük. Gerçekten birbirine saygı gösteren, hoşgörülü davranan, tahammül eden insanlara toplum olarak ihtiyacımız var.

Hem birbirine hem de çevresine. Dilimizde “adam olmak” çok önemli bir deyim. Sokak ağzında “sen adam değilsin oğlum” derler ya. Bir de “adam gibi adam” deyimi var. Bu da koltuklarımızı kabartır.

Aslında önce “hakim, savcı, doktor ol” yerine “adam ol”u yerleştirebilsek ne kadar güzel olur.

Eski güzelliklerimizi yabancı seyyahlar, sefirler anlatmış seyahatnamelerinde, hatıralarında.

Ziya Paşa der ki:

Âdem olanın hayrolur âdemlere kasdı

İnsanlığa insanda budur işte delalet.

(İnsan olan daima birbiri hakkında hayır düşünür)     

Bâki olan insanlığımız, adamlığımız olsun.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız