Hasan BOSTANCI
Hasan BOSTANCI

Gazete: Düzce Postası

Televizyon haberleri

  • 13.08.2022 11:32

TELEVİZYON haber kanallarını seyrediyor ve dinliyorum. Ülkemize ve dünyaya ait olayları takip ediyorum. Çoğu zaman da canımız sıkılıyor. Bazen mahalli kalması gereken bazen de hiç gündeme gelmeme si gereken olumsuz haberler oluyor. Bunları ulusal kanallarda, hem de her saat başı, vermenin bir anlamı yok. Trafik kazaları, cinayetler, hırsızlık olayları; çocuk, aile, sokak kavgaları ve benzeri basit, kişisel olaylar.

Evet bunlar haberdir. Fakat herkesi ilgilendiren haber değildir. Siz bunları her gün her saat başı pompalamaya kalkarsanız ülkeyi yangın yeri gibi yaşanmaz bir yer olarak göstermiş olursunuz. Buna da hakkımızın olmadığını, haber kanallarının çokluğunu da dikkate alırsak, bana hak vereceğinizi düşünüyorum. Kötünün reklamı olmaz. Olumsuz haberler her zaman moral bozar. İnsanların birbirine olan güven duygusunu yaralar. Arkadaşlıkları, komşulukları etkiler. Halbuki toplumların birlik beraberliğe ihtiyacı vardır. Güven duygusu sarsılan bir toplumda sokakta bir çocuğun başını okşayamazsınız.

Olumsuz haberler reklam yerine de geçiyor ve suça teşvik ediyor. Hırsızı kapkaççıyı kahraman yapıyor. Magazin program ve haberlerini de bu sınıfa alabiliriz. Olumsuz ve yalan haberlerin toplumda kaos oluşmasında kullanılabileceğini de gözden ırak tutmamak lazım. Batılı ülke kanallarında şikayetçi olduğumuz haberlerin, oralarda yaşayanlar tarafından, hiç gündem olmadığı söyleniyor. Olumsuz haberler bilgilendirme ve uyarma amacı taşıyabilir. Bunu yaparken toplumun olumsuz etkilenebileceğini de düşünmemiz lazım.

Elbette ülkemizde ve dünyada güzel şeyler de oluyor. Bunlar bireysel de olsa iyiliğin yayılmasına yardımcı oluyor. Bulduğu bir parayı, değerli eşyayı sahibine ulaştıran kişi gibi. İnsan olarak görevimiz iyilik ve güzellikleri yaymak kötülüklere engel olmak, olmalı. Kalın sağlıcakla.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız