Hasan BOSTANCI
Hasan BOSTANCI

Gazete: Düzce Postası

Malazgirt bize ne diyor?

  • 27.08.2022 10:58

26 AĞUSTOS 2022 Malazgirt zaferinin 951.yıl dönümü. İşin ilginç yanı bu yılki anma ve kutlamaların zafer günü olan cumaya denk gelmesidir.

Tarihimiz övüneceğimiz sayısız zaferlerle doludur. Bunlar bize güç verir. Çünkü tarihimiz kimliğimizdir.

Malazgirt zaferinin komutanı Sultan Alparslan’dır (1029-1072) ve Çağrı Bey'in oğludur. Amcası Tuğrul Bey'in ardından Büyük Selçuklunun ikinci sultanı, hüküm darıdır. Malazgirt ovasında Bizans İmparatoru Romen Diyojen'i yenerek Ana dolu kapılarını Türk'e açan komutandır.

Mağlubiyetinden sonra Romen Diyojen'i otağında misafir gibi ağırlamış, onu serbest bırakmış, Anadolu içlerine kadar yanına koruma birliği vererek uğurlamıştır. Bu ibretlik olay da Türk'ün alicenaplığına bir örnek olmuştur.

Zaferden sonra Türk birlikleri Anadolu'ya girmeye başlamış ve boylar halinde Anadolu'ya yerleşmiştir.                            Elbette ki savaş ve zafer sonrası Selçuklunun İslam dünyasında itibarı artmış. Lakin Hristiyan dünyanın haçlı seferlerini başlatmasına da sebep olmuştur. Haçlı seferlerini Anadolu'da yine canları paha sına Selçuklular durdurmuştur.

Burada savaşın kazanılmasına vesile olan ibretlik olaylardan biri de savaşın başında Alparslan'ın beyaz kefenini giyip ordusunun önüne çıkmasıdır. Bu durum orduya büyük moral olmuştur. Savaş öncesi askerine böyle hitap etmiş, “şehit olursam beni buraya bu elbiselerimle gömün” emrini vermiştir. Bu zafer, Alparslan'ın kendini feda eden anlayışının, savaş taktiğindeki dehâsının eseridir. Bundan dolayı bu yüksek seciyeli kahramana çok şey borçluyuz. Malazgirt zaferinden on yıl sonra (1081) “Anadolu Fatihi” diye anılan Kutalmışoğlu Süleyman Şah Üsküdar'a kadar gelmiştir.

Selçukludan sonra bayrağı yine Oğuzun seçkin boyu Kayılar almış, Osman Bey ve torunları bu bayrağı yüzyıllarca dalgalandırmıştır. Bizler kökleri mâzide olan âtiyiz. Türk’ün devletini ve vatanını bize ulaştıran ecdadımıza minnettarız.

Bu minnettarlık için şair şöyle diyor:

Zannetme ki ecdadın asırlarca uyudu

Nerden bulacaktın o zaman eldeki yurdu

Bize de şunu demek düşer:

Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım

Kükremiş sel gibiyim bendimi çiğner aşarım

Yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım

               ×              ×                ×

Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı

Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı

Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı

Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı

Şairlerimizin affına sığınarak "akıllı lafını deliye söyletirmiş" der atalarımız. Ben de öyle yaptım işte.

Bir yazarımız da şöyle diyor:

“Sultan Alparslan kimlerle mücadele ettiyse bugün de cumhurbaşkanımız Erdoğan onlarla mücadele ediyor.”

Bu cümle eksik kalmış, içimizdeki mandacıları saymamış. Gavurun ekmeğini yiyip kılıcını sallayanları unutmuş.

Artık bu vatana santim santim işlenen oyaları görelim. Körler istemese de bu vatana hizmet edenler gönlümüzün “Alparslanı”dır.

Bize bu coğrafyayı vatan yapan Sultan Alparslan ve şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, ruhları şâd olsun diyorum. Ruhlarına birer Fatiha.

Sağlık, esenlik içinde kalın.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız