Hasan BOSTANCI
Hasan BOSTANCI

Gazete: Düzce Postası

Okullar açılırken

  • 10.09.2022 11:28

Yeni bir eğitim öğretim yılına daha başlıyoruz. Hayırlı olsun, diyorum.

Milletler geleceğini yetiştirdiği kuşaklar üstüne kurar. Onları ne kadar güzel eğitebilirsek yarınlara o kadar güvenle bakabiliriz. Bunda da başarı, okul-aile işbirliğine bağlıdır. Okulun kendine has plan ve programı var. Aileye düşen bu programı desteklemek okula yardımcı olmaktır.

Bugün asıl üstünde durmak istediğim öğretimden çok çocuklarımızın eğitimidir. Günümüzde bilgiye ulaşma kolaylaştı. Asıl üzerinde durulması gereken eğitim olayıdır. Çocuklarımıza güzel davranışların kazandırılmasıdır. Okul arkadaşlıkların kurulduğu; paylaşmanın, sevgi saygının, oturup kalkmanın, girip çıkmanın, özverinin, samimiyetin, vefanın, toplu olarak toplum olarak bir arada yaşamanın öğrenildiği yerdir. Bu konuda büyük yük öğretmenlerimize düşmektedir. Öğretmen, rolü sürekli değişen bir tiyatro sanatçısıdır. Bazen anne baba bazen arkadaş bazen dert babası, bazen sırdaş bazen ağabey, abladır. Annelerin çalışma hayatına katılması, evden kopması öğretmenlerimizin yükünü daha da artırmıştır. Çocuğun anne baba yüzünü yatmadan yatmaya gördüğü bir ortamda “sevgi, şefkat, merhamet...” gibi duyguların vericisi öğretmendir. Öğretmen kardeşim yükün ve sorumluluğun ağır.

Ey anne babalar sevginizi, şefkatinizi göstermeye fırsat bulamadığınız bu yavrular bir gün sizden bunun rövanşını alır. Parçalanmış ailelerin çocukları problemleriyle karşımızda. Hayat çok para çok kazanma değil. Unutmayalım sevgi ve şefkati emmemiş genç acımasız ve merhametsiz olur.

Yeni eğitim öğretim yılı başlarken öğretmenim “model, kızıl elma” sen ol. Dilinden ziyade halinle. Hal dili ağız dilinden daha etkilidir: Duruşun, sevgin, şefkatin, sabrın, tutarlılığın, yerine göre kaş çalışın. İnsanî değerlerimizi böyle aktaralım yavrularımıza, gençlerimize. Her birinizi milletimiz adına geleceğimizi kuran kahramanlar olarak görüyorum, kolaylıklar diliyorum.

Sağlık ve esenlikler diliyorum.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız