Hasan BOSTANCI
Hasan BOSTANCI

Gazete: Düzce Postası

Yitirdiklerimiz

  • 17.09.2022 15:00
  • (1)

O kadar çok "değerimiz" var ki örselenen: Emânete riâyet, sözünde durma, vefa, saygı, hayâ, iffet, dostluk, arkadaşlık, komşuluk, merhâmet, ihlas, samimiyet, hasbîlik, fedâkârlık, sabır, sadâkat, tevâzu, doğruluk, hoş görü...

Önce "hayâ"yı çaldık çocuklarımızın ellerinden özgürlük adına. Giyinmesinden, konuşmasından. Çocuklarımız artık hür. Biz köle kaldık. "Vefâ"yı bozacıya sattık. Ne kaldı elimize ahde vefa adına. Yanmak yakınmak çare mi? Aşk, o mukaddes duygu Leyla ile Mecnun'un çöllerine emânet Ölesiye seven, ölesiye bekleyen, ölesiye çile çeken kaç âşık var?  Kaç yanan, dumanı tüten yürek gösterebilirsiniz? Aşk, ucuzladı alanı yok. Artık romanları da yok. Nasıl imrenirdi insan aşkına sadık kalıp çileye talip olanlara. Doğruluksa selviye emanet. Selvi boylum, al yazmalım. Gelir mi geri bilmem. Nezâket bile haddeden geçmişti. "Haddeden geçmiş nezâket, yâl ü bâl olmuş sana". Şimdi nerede? O da zerâfetle arkadaş olup terk etti bizim diyarı. Meydan kimlere kaldı. Hoyratlık, kabalık "babalık" oldu. Çetecilik, zorbalık "kahramanlık ."

Zevki, öldürmekten alıyor çocuklarımız.  Artık onların dede ve neneleri ellerindeki âletler. Gerçek kahramanlar en iyi öldürenler en çok zulmedenler. Yani Bolu Beyi. Köroğlu'nun pabucu dama atıldı.

  Bütün "erdem"leri damat, "fazilet"leri gelin ettik. Hâneler boş kaldı. "Saygı"yı kaygı kıldık.

Bütün bu değerler hepimize lâzım. Toplumumuz için, yarınlarımız için lâzım. Birliğimiz için, bir olmamız için, var olmamız için lâzım. Sokağın, siyasetin dili kirlendi.

Kullandığımız dil, ahlâkımız aslında medenîliğimizin bir göstergesi değil mi?

Anne babalar, okullar, öğretmenler çoook işimiz var.

Güzel yönlerimizi bir başka yazıya kısmet olursa.

Daha güzel yarınlar temennisiyle

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Vaiz Dadaş
    Vaiz Dadaş
    18.09.2022 08:35

    Kıymetli hocam, ağzınıza, gönlünüze sağlık... istifade ediyoruz. Teşekkür ederiz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız