Hasan BOSTANCI
Hasan BOSTANCI

Gazete: Düzce Postası

Adanmış hayatlar

  • 7.11.2022 10:26
  • (1)

ADANMIŞLIK içten gelen bir duygu mudur yahut sonradan kazanılan bir inanç, bir şuur mudur, bilmiyorum. Bildiğim bunun gıpta edilecek bir ahlak olduğudur.

İnsan var bir ömür boyu hep kendine çalışır. Zengin olur, bol imkanları vardır, rahat yaşar. Kimseye elindeki nimetlerden koklatmaz, cimridir. Şairin dediği gibi “Kerem etmeyen beydir, fakirden farkı yoktur.” İnsan var elindeki cümle imkânları, malı, parayı paylaşmaktan zevk alır. Cömerttir, yardımseverdir. Bir elinin verdiğini diğer eli bilmez. “Zenginlik gübredir; yalnız, saçıldığında yararlı olur” inancıyla yaşar. Vermeyi, fedakarlığı daha ileri boyutlara taşıyanlar da vardır. Servetini, imkanlarını başkalarına, ihtiyacı olan yerlere vakfeder. İşte “adanmış hayatlar” bunlar.

“Allah, iman edip dünya ve ahiret için yararlı işler yapanları altından ırmaklar akan cennetlere koyacaktır.”

Darda, yolda kalmışa el uzatabilmek bir yetimin, açın karnını doyurabilmek bir öğrenciye burs verebilmek. Eğitim kurumları, vakıflar kurabilmek. İlme, ilim adamlarının yetişmesine hizmet edebilmek, hele bugün.

Dün zenginlerimizin kurduğu vakıflar vardı. Bütün hayır hizmetleri bunlar eliyle yapılırdı. Bundan dolayı bizim medeniyetimize vakıf medeniyeti denmiştir. Camilerimiz, medreselerimiz, hanlarımız, bedestenlerimiz, çeşmelerimiz, köprülerimiz kendini hayra adayanların eseridir.

Adanmış hayatlardan maksadım sadece yardım amaçlı verenler değildir. Bir ömür; ilme adanır, vatana adanır, dine Allah’a adanır, değerli bir neslin yetişmesine adanır, cümle iyilik ve güzelliklerin yapılmasına adanır. Yine amacım kendini iyiliklere adayanları, hasbî ruhları yüceltmektir.   

Milletleri var eden, yücelten, üstün güç haline getiren kendini milletine adayanlardır. Bunlar idealisttir, hasbîdir, çıkarcı değildir. Adanmış hayatlardır yani hayatını adayanlardır; elleri, ayakları öpüleceklerdir.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • C.kahraman
    C.kahraman
    11.11.2022 18:50

    Yüreğinize sağlık hocam

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız