Hasan BOSTANCI
Hasan BOSTANCI

Gazete: Düzce Postası

Gönlüm

  • 6.12.2022 10:11

NEDENDİR bilmem bazen şaha kalkan bir küheylandır gönlüm. Dizginlenemez, zapt edilemez. Kıtalar dolaşır elde bayrak. Sanki “Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendi.”

Nedendir bilmem bazen de elde kılıç mazlumların intikamı, öcü olur çıkar. Adı adalet olur, merhamet olur. Karabağ'dadır, Libya'dadır, Suriye'dedir, Bosna'dadır, Kudüs'tedir.” Kanayan bir yara gördü mü yanar ta ciğeri. Onu dindirmek için kamçı yer, çifte yer.”

Bazen yetimlerin başını okşayan el olur. Onlara ana olur, baba olur, yar olur. Bazen açların karnına aş, sırtlarına kaban, üstlerine yorgan, altlarına yatak olur. Afrika'dadır, Asya'dadır, ta uzak diyarlardadır. Şefkat olur.

Bazen bir hayal olur. Dalar tarihin derinliklerine. Kosova'dadır, Macar ovalarında, Mercidabık, Ridaniye'de, Preveze'de, Çanakkale'dedir. Kah Yıldırım Bayezit kah Yavuz kah Kanunî kah Barbaros'tur.

Bazen de bir ülküdür. Güneşi tuğ, gökyüzünü çadır yapar kendine. Hâkimi odur yeryüzünün. Ondan sorulur her bir şey. Bayrağını taşır tevhidin dört bir yana.

Bazen esen yeldir. Serinletir, ferahlatır cümle cihanı. Bazen de çılgın akan seldir.

Alıp, katıp götürür önüne ne varsa. Yağmur olur. Sular dağları, ovaları. Hasat olur, bereket olur. Bazen dibi görünmez durgun akan nehirdir, kükreyen okyanus...

Bazen türküdür. İnletir dağları. Teselli eder yanıkları. Bazen minareden yükselen ses. Çağırır ilâhî buyruğa.

İşte benim gönlüm. Ben miyim, biz miyiz, bilmem.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 30.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız