Hasan BOSTANCI
Hasan BOSTANCI Gazete: Düzce Postası

Yol Verilmiş Millet

  • 29.05.2023 18:32

Bu millet Hakkın hakimiyeti adına asırlarca Hakka hizmet etmiş bir millet.

Yürüdüğü yolda sayısız  bâdirelerle, tuzaklarla,  pusularla,  hâinliklerle karşılaşmış ama tarihî yolculuğuna devam etmiş. Tökezlemiş, yaralanmış lâkin yok edilememiş. Her "yok oldu", denildikte  küllerinden yeniden doğmuş, yeniden dirilmiş. Kerameti ise adalete ve Hakka sarılmak olmuş.

Bugün de yine devletimiz, milletimiz, vatanımız böyle bâdirelerle, tehlikelerle  karşı karşıya kalmış, fakat basiretli, ferasetli insanımızın feraseti bizi yine her zaman galip kılmış. Maalesef bu gâlibiyetin nimetinden en fazla istifade etmiş olanlar yine tuzak kurucular, gâfilâne ve hâinâne düşmanlık edenler olmuş.

Birinci Cihan Harbi sonrası Anadolu toprakları İngiliz, Fransız, İtalyan, Yunan tarafından işgal edilmişti. Bu esnada  bu emperyalistlerle işbirliği yapan birçok zararlı cemiyet kurulmuştu: İngiliz Muhipleri Cemiyeti, Mavi Mira Cemiyeti, Yunan Kızılhaç Cemiyeti, Pontus Rum Cemiyeti, Hınçak-Taşnak Cemiyeti... gibi. Aynı olayı bu seçim döneminde yaşadık. ABD başkanı Erdoğan'ı muhaliflerle devireceğini, muhalefete destek vereceğini söylemedi mi ? Bu desteğireddeden oldu mu ?  Babacan Batı'nın onay ve beğenisine sığınmadı mı? Yerli bir mesele için Batı desteğine sığınma onur kırıcı değil mi ? Bu bir emre âmâdecilik, mandacılık değil mi ? Benzetmek bazılarına göre ağır gelebilir. Dış destekli pkk'nın emellerine hangi partiler, gruplar, cemaatler destek verdi. PKK' nın amacı özerklik adı altında Türkiye'den koparılmış bir uydu devlet kurmak değil mi?  Şu unutulmasın,  sinemizde açılan bu yara hiçbir zaman unutulmayacaktır.

Şu da unutulmayacak: Cümle dış güçlerle, emperyalistlerle bir olup kolay yetişmeyen bir lidere yapılan eleştiri ötesi saldırılar. Bu lider değil mi cümle küresel güçlerin planlarını, oyunlarını, hilelerini, psikolojilerini Karabağ'da, Libya'da, Suriye'de, Akdeniz'de bozan? Bu lider değil mi sizlere belki iki yüz yılda yapılabilecekleri yirmi yılda yapan?  Bu lider değil mi yüzyıllardır Batılılar karşısında başı önüne düşmüş ezik insanımızın başını dik kılan? Bu lider değil mi dünya liderlerini karşısında hizaya dizen ve ağzından çıkacaklara dört gözle baktıran?

Onun yolunu, siz değil, bizden öte dört gözle bekleyen, emeği, gücü,  beyni, kaynakları sömürülen aç açık mazlumlar coğrafyası var. Ona sizden önce, onu kurtarıcı gibi bekleyen her gün onlarca can veren duacıları var. Kimse  kazanımlarına bakmıyor, nereden nereye geldiğine bakmıyor, birileri  yeniden seneler öncesinin fakirlik edebiyatına sarılıyor.

Bu millet dili, dini, ırkı, rengi, mezhebi, meşrebi farklı insanlarla bir arada yaşama sırrına ermiş ve böylece binlerce yıl bir arada uyum içinde yaşayama medeniyeti kurmuş bir millettir. Liderleri de hep bu anlayışla imparatorluklar yönetmiş devlet adamları olmuş. Bugün bize Osmanlının son dönemini yaşatmak istiyorlar. O günkü gibi yine, içte kullanacak aparatları bulabiliyorlar. Yine ayrılıkçı fitne silahını kullanıyorlar. Kavî inancım, hissiyâtım şu ki bu millet yol verilmiş bir millettir. Bundan sonra tarihi yazacak biziz. Cihana bizim devletimiz, bizim milletimiz nefes aldıracak.

Yarın elbet bizim elbet bizimdir.

Gün doğmuş gün batmış ebet bizimdir.

Sevinciniz, bayramınız mübarek olsun.

                              Kalın sağlıcakla

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 29.09.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız