Hasan BOSTANCI
Hasan BOSTANCI Gazete: Düzce Postası

Zorluklar

  • 28.08.2023 09:43

"İnsanın en büyük dostu zorluklardır. Çünkü insanı karşılaştığı zorluklar güçlendirir."

Hayatın her alanı, mevsimlerin her biri güçlük ve zorluklarla doludur. Yaz olur sıcaktan, kış olur soğuktan, bahar olur işten şikayetçi oluruz. Hüner şikayetçi olmakta değil hüner onlarla pişmekte. Sıcak da soğuk da iş de bizi pişirecek. Önemli olan bunları sabırla katık etmek değil mi oflamadan, puflamadan?

Zorlukların adı zahmettir. Zahmete katlanmadan rahmet olmaz. Demir dövüle dövüle tava gelir, alet olur. İnsan sıkıntı ve zorlukla yoğrula yoğrula adam olur. Yaz aylarındayız. Sıcağa rağmen kimi fındık toplamada kimi buğday kimi meyve hasadında. Kolay elde edilen ne var?  Etek ıslanmadan balık avlanmaz.

Çocuklarımızı yetiştirirken de öyle. Her yaşta çocuğun yapabileceği işler vardır. Bırakın burnunu silebilecek çocuk kendi burnunu kendi silsin. Kaşık kullanabilen çocuk kendi karnını kendi doyursun. Çocuklarımız bir şeyleri yapmanın, bir şeyleri başarmanın, zorlukları aşmanın hazzını alsın ve yaşasın. Aile hayatına da sosyal hayata da bir şeyler yaparak katkıda bulunsun. Onların da çocukluğuna, zorlukları aşmalarına dair anlatacak hikayeleri olsun.

Öksüz kalmış, yetim kalmış ama azimle yokluk ve açlıkla savaşarak başarmış çevremizde nice örnek vardır. Yokluk ve zorluklara rağmen yetimlerini yetiştiren nice cefakâr ve vefakar analar vardır. Önemli olan pes etmemek.

Yakın tarihimizde bizlere bugünleri hazırlayan atalarımız nice savaşlar nice açlık ve yokluklar görmüş. Biz onların hikayeleriyle büyüdük. Onlar başarmış, zorlukları yenmiş, torunlarına bir vatan bırakmış, anlatılacak destansı hikayeler bırakmış ardında. Bugün de sıra bizde. Torunlarımızın bize dair anlatacağı destanları yazmada.

Biz millet olarak zoru seven, zoru yenen bir milletiz. Zorluklar hep kamçımız olmuş. Dostumuz, dediklerimiz bizleri dar günlerimizde hep yalnız bırakmış, ihtiyaçlarımızı karşılamamış. Ama biz üretmişiz, zoru yenmişiz, başarmışız.

Hayatın her alanında bu güvene bu gayrete ihtiyacımız var. Biz zoru severiz.

Zorluklar bizim dostumuzdur. Zorluklar bize güç verir. Yeter ki içimizde başarmanın güç veren aşkını taşıyalım.

Sağlıcakla kalın

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız