Hasan BOSTANCI
Hasan BOSTANCI Gazete: Düzce Postası

HEDEFİMİZ

 • 11.09.2023 10:15
 • (2)

2023-2024 eğitim öğretim yılı bugün derslere başlıyor. Hayırlı olsun, verimli olsun. Artık eskilerde olduğu gibi sene başında yaşanan kitap bulma derdi, derslik okul yokluğu, öğretmen yokluğu derdi yok. Sene başında her şey hazır maça hemen başlıyorsunuz.

Artık eğitim öğretimde araç gerece,  bilgiye ulaşmada da bir zorluk yok. İmkanlar da düne göre daha müsait. Bize düşen: Bilgiyi aktarmadan öte “sorumlu”, sorunlu değil, “devletine, milletine, ailesine, kendi öz değerlerine” bağlı kuşaklar yetiştirmek, “Ben yarın vatanıma milletime nasıl hizmet edebilirim” anlayışında aidiyet duygusu yüksek gençler yetiştirmek, olmalı.

İlber Ortaylı hocanın eleştirdiği gibi: “Bu ülkede yaşanmaz. Buradan başımı alırım, kaçarım, giderim, orada (dış ülkelerde) yaşarım” diyen gençler gibi değil. İlber hoca devamla “Kimse seni beklemiyor. Beklenen mülteci gruplarından da değilsin” diyor.

Vatanına bağlılık yönünden dünyada Japon gençleri örnek gösterilir. Bize, yani eğitim öğretim kurumlarına düşen ilk görev de bu olmalı: Vatanına, milletine bağlı sorumlu gençler yetiştirmek. 

60'lı, 70'li yıllarda birbirine kırdırılan gençlikte bu duygu yüksekti. Bu kuşak idealistti ve vatanperverdi. Değerlerimizi doğru veremezsek bu sefer hem dindar hem de kindar, yaban elleri ülkesine tercih edenleri üretiriz.

Yetişmiş bir gencin devlete aileye maliyetini hiç hesap ettiniz mi bilmem? Bu emeklerin boşa gitmesini kim ister? Kim ister yetişmiş hazır beyin gücünün başkalarınca kolayca kullanılmasını?

Bugün de yarın da bilhassa öğretmenlerimize düşen en mukaddes görev çocuklarımıza “tarih şuuru vermek, milli şuuru aşılamak, kimlik kazandırmak” olmalı. Kalabalıklarda kaybolmak istemiyorsak bana hak vereceğinize inanıyorum.

Bu ülke yeniden dirilecekse bu vasıfları taşıyanların emekleri üstünde dirilecek.

Bugün bunun güzel örneklerini görüyoruz. Artık kendi güvenliğimizi sağlayacak silahlarımızı, uçaklarımızı ve de motorlarını bu değerlere sahip beyinlerimiz üretiyor. Bununla da gurur duyuyoruz. Biz 200 yıla yakın beyinlerinizi hep göçe verdik. Artık yetsin. Önce ben sonra sen. Yarınımız olsun istiyorsak.

Eğitim öğretim görevlileri olarak önce gençlerimizin gönüllerine gireceğiz sonra fikirlerine. Ezmeden ezilmeden. Saygı ve sevgi hudutlarını yıkmadan.

Gençliğimiz geleceğimizdir. Bu yolda görev ve sorumluluk yüklenen öğretmen camiamıza içten başarılar diliyorum.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Fedai
  Fedai
  12.09.2023 00:13

  Hocam ne güzel anlattınız, inşallah temenni ettiğiniz gibi bir gelecek yaşar bu aziz vatan

 • Ersin ılgın
  Ersin ılgın
  11.09.2023 20:47

  Sayın değerli hocam ,kaleminize yüreğinize sağlık güzel yazmışsınız ,saygılar,selamlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız