Hülya CENGİZ
Hülya CENGİZ

Gazete: Düzce Postası

Psikolog

Önyargını kır

  • 8.03.2022 14:21

KABUL etmeliyiz ki tüm dünya ülkeleri her gün, her konuda gelişim göstermekte, peki cinsiyet eşitliği konusunda ilerlememizin neresindeyiz?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü bu noktaya değinmek amacına en uygun gün olarak gözükse de cinsiyet eşitliğini sağlamak için her gün uğraşmalıyız. Keşke olmasak!

Mevcut şartlar içerisinde, kadınların gündelik ve iş hayatlarında maruz kaldıkları zorlukları fark etmek ve başarılarını desteklemek iyi bir başlangıç olacak diyelim.

Nedir bugünün önemi? 8 Dünya Kadınlar Günü,  “kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve politik başarılarını kutlayan ve toplumsal cinsiyet eşitliliğini yaymayı hedef alan küresel bir gün.

 Her yıl farklı bir teması olan bu önemli gün bu yıl da “Ön yargıyı kırın!” teması ile fark yaratacak. Bu temanın ön yargılara karşı farkındalık kazanmak ve bugünün enerjisini verimli kullanmak adına etkili olmasını temenni ederek dikkat çekmek istediğim hususlar var.

Değişimi takip etmekte zorlandığımız şu günlerde biliyoruz ki, toplumsal cinsiyet eşitliği olmadan sürdürülebilir ve adil bir geleceğin olması düşünülemez. Kadınlara duyarlı, insan haklarını esas alan bir yaklaşım; eşitsizliğe, ayrımcılığa ve özellikle de kadına şiddete neden olan olumsuz kaynakları herkesin katkılarıyla ortadan kaldırmak toplumumuza güçlü kadınları kazandıracaktır. Güçlü kadınlar ile toplumsal cinsiyet ön yargısına, ayrımcılığa, eşitsizliğe ve tacize karşı çıkarak, olumlu ve zaruri dönüşümü sağlamak adına her birimizin oynayacağı önemli bir rol var. Ülkemizde, insanların kadınlara karşı şiddet, aile içi istismar ve cinsel şiddet gibi yıkıcı, olumsuz yaklaşımları önlemeye ve bu önleyici proaktif tutumu bir kültür haline getirmeye ihtiyacımız var. Sadece cinsiyet eşitsizliliği değil bütün eşitsizliklerin ortadan kaldırmak, hepimiz adına daha iyi sağlık, gelişim, güç ve refah sağlayacaktır.

Kadınlar ve kız çocukları için eşitliği hedeflerken, dezavantaj yaratan her durumun ve ayrımcılığın karşısında durmak esas olmalıdır.

Hayatında eşitliği düstur edinmiş herkese, ayakları üzerinde duran tüm kadınlara, başarıyı başka hiçbir şeyi gözetmeden yücelten ve alkışlayanlara teşekkür eder; geleceğin güçlü kadınlarının şimdiden tüm kalbimle tebrik ederim.

Ön yargılarımızdan sıyrılıp, birbirimize sarıldığımız güzel günlere!

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız