İsmail Hakkı DEMİR
İsmail Hakkı DEMİR

Gazete: Düzce Postası

Uzman Hemşire Türk Hemşireler Derneği Düzce İl Temsilcisi

Hemşirelikte kilit nokta; liderlik ve örgütlenme

  • 14.10.2022 17:11

BELİRLİ amaçlara yönelmiş bulunan insan grubunun hedeflere doğru yönlendirilmesi ayrı bir beceri ve ikna etme yeteneğini gerektirir. Buna göre önderlik veya liderlik; Bir grup insanı belirli amaçlar etrafında toplayabilme ve bu amaçları gerçekleştirmek için onları harekete geçirme bilgi ve yeteneklerinin toplamıdır denebilir.

Hemşirelik mesleği de sosyal, birden fazla grupla iletişim ve etkileşim içinde olan bir meslektir. Bu bağlamda hemşirelik mesleğinin lider ve vizyoner kişileri içerisinde barındırması gerekir. Hemşirelerde 1980’li yılların ortalarından itibaren liderlik konusu ile ilgilenmeye başlamıştır. Günümüzde hızla değişen dünyaya ve ihtiyaçlara ayak uydurmamızı lider hemşireler ile sağlayabiliriz. Değişen ihtiyaçlar lider kişiyi etkilemez sadece çevresi değişime uğrar. Lider ise yeni ortamın ihtiyaçlarını erken tespit edip çevresini önceden hazırlayabilir. Aynı zamanda değişen ortamlara liderler çok daha kolay adapte olabilirler.

Hemşirelerin liderlik konusundaki en büyük engellerinden birkaç tanesi; hastane içerisindeki hiyerajik yapı, rol belirsizliği ve mesleğin anne şefkati vs. tanımlarını içerisinde barındırmasıdır.

Her meslek gibi hemşirelikte profesyonel ve bilimsel bir meslektir. İnsanın doğumundan ölümüne kadarki süreçte yaşamının her alanında hemşireler vardır. Günümüzde ise hemşirelerin bakımda ve yönetimde iyi birer lider olması beklenir. Alt, orta ve üst düzey yöneticilerin pozitif liderlik özellikleri çalışanların motivasyonunu artıracaktır. Liderlik sonradan kazanılacak bir özellik olmakla beraber, aslında kişinin içinde hep vardır ve kendi potansiyelini zamanla ortaya çıkarır. O yüzden lider kişiliklerin tespit edilmesi önem arz eder.

Liderlik, altında çalışan kişilere emir vermek değil güven vermektir. Bu noktada yöneticilik kavramından ayrılır. Herkes iyi bir yönetici olabilir fakat iyi bir lider olamaz. Burada Peter Drucker’ in sevdiğim bir sözüne yer vermek istiyorum; “Yönetim işleri doğru yapmaktır. Liderlik ise doğru işler yapmaktır” der.

Bir mesleğin güç kazanabilmesi için aynı hedefte, aynı ortak paydadaki kişilerin bir araya gelmesi güç birliğine ulaşmak için aynı çatı altında mücadele vermeleri gerekmektedir. Bir konuda mücadele vermek için istek ve arzu kadar güçte önemlidir. Meslekler bu gücü birlik olmaktan alırlar, tek çatı altında mücadele vermekten alırlar. Çünkü tek başına bir anlam ifade etmezken ve kendinde değişimle mücadele gücünü bulamazken seninle aynı fikirde ve meslekteki kişilerle daha da güçlenirsin. Evet sorun var ama ben bunu çözemem demek yerine biz bu sorunu çözeriz diyebilmek için meslekte ortak çatılar altında olmalıyız.

Zamanın içerisindeki farkında olmadığımız o değişimde yanımızda güçlü lider hemşirelere ihtiyacımız var ki öngörüleri ile bizlere ışık olsunlar. Sevgiyle kalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız