İl Başkanı Yunus Özay Er'den açıklama

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, Düzce Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edilen 45 Milyon Euro bedelli kredi konusu ile alakalı olarak bazı sorular yöneltti.

İl Başkanı Yunus Özay Er'den açıklama
8.09.2023 - 18:06
Haber Merkezi

Er konuyla ilgili yayınladığı basın bülteninde, “Biz İYİ Parti Düzce Teşkilatları olarak kentin alt yapısının su ve kanalizasyon başta olmak üzere yenilenmesinin son derece gerekli olduğunu yıllardan beri söylüyor, önümüzdeki seçimlerde Belediye Başkanlığını kazanmamız halinde de öncelikle çözeceğimiz konuların başında geldiğini sürekli olarak kamuoyu ile paylaşıyoruz. Dolayısı ile konusu ve özü itibari ile konu şehir adına son derece önem arz eden ve çözülmesi gereken bir konudur’ dedi.

Bununla beraber kredinin tutarı, ödeme şartları ve krediye karşılık olarak verilen teminatların izaha muhtaç olduğunu belirten Er; “Düzce Belediyesi’nin borcu Sayın Özlü döneminde milyarlarca lira artmış ve ne yazık ki ortaya elle tutulur kalıcı bir eser bırakılmamış iken ve daha bir kaç ay önce 500 milyon TL’ lik yine bir kredi Mayıs ayında meclisten geçirilmiş iken, 45 milyon Euro bedelli bir kredinin öncelikle alınabilip alınmayacağı konusunda kafalarda soru işareti olduğunu kamuoyu ile paylaşıp su soruları da akabinde sormak isteriz.

1) İlgili 45 Milyon tutarında kredi alınırken danışmanlık veya herhangi bir başka ad altında herhangi bir komisyon ödemesi yapılmış mıdır veya yapılacak mıdır?

2) Belediyelerin Euro gelirleri yok iken döviz bazlı borçlanmak ne kadar doğrudur? Her döviz artışında su faturaları başta olmak üzere vatandaşın üzerine binecek olan yük nasıl telafi edilecektir?

3) Belediyemizin borcu ne kadar olmuştur? Belediye iştiraki şirketler de dahil edildiğinde bu borç tutarı ne boyuttadır? Belediyemiz ve iştirakleri sorumlukları dahilinde yer alan vergi ve SGK borçlarını ödemekte midir?

4) Bir krediye verilen teminat tutarı ve teminat tipi bu kadar yüksek iken ve hatta yıllara dair bir borç yükü ile Düzceli nesiller karşı karşıya kalır iken neden bu konu ile alakalı Düzce kamuoyu ve siyasi mecralarının tartışmasına müsaade edilmemiş adeta oldu bittiye getirilmiştir?

5) Belediye Meclisinde yapılan sunumda ilgili Belediye yöneticisi bu tip kredilerin tahsisi ve temininde 2019 ve sonrasında yaşanan sel ve afetlerin etkili olduğunun ısrarla altını çizerken, Belediye Başkanımızın bu kredi tahsisinde sadece kendisinin etkisi ile sonuca ulaşıldığını dillendirmesi; yine ekip çalışmasından uzak ben merkezli açıklamalarda bulunması siyasi etik açısından ne derece doğrudur? Belediye personeli mi yoksa Belediye Başkanı mı gerçekleri ifade etmektedir?”

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter    
@duzcepostasi1
Facebook:
Düzce Postası
Youtube 
Düzce Postası

                                                  


Editör: K. İlhan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız