İYİ Parti’den meclise 5 önerge

İYİ Parti Belediye Meclis Üyeleri Haziran Ayı Meclis toplantısında sundukları önergelerle meclisi bilgilendirdi ve yanıt taleplerini Belediye Başkanlığına iletti.

 İYİ Parti’den meclise 5 önerge
8.06.2022 - 16:18
Haber Merkezi

Verilen önergelerde ilk olarak bir medya şirketi tarafından Yılın Belediye Başkanı olarak seçildiği kamuoyu ile paylaşılan Dr. Faruk Özlü’nün hangi yılın en iyi belediye başkanı seçildiğini, tüm Türkiye’nin mi yoksa sadece bölgenin mi en iyi Belediye başkanı seçildiğini, hangi kriterlere göre yılın belediye başkanı seçildiğini ve son olarak da dijital ve sosyal medya danışmanlık hizmeti veren seçici BHS Group Medya şirketi ile Düzce Belediyesi veya Belediye Başkanı arasında bir ticari ilişki olup olmadığını sordu.

İkinci önergesinde ihalesi iptal edilen ve tam manası ile bir başarısızlık örneği olarak Düzcelilerin önünde duran ‘Büfe’ konusunu gündeme getiren İyi Parti meclis üyeleri, ihalesi iptal edilmesine rağmen büfelerin nasıl çalıştırıldığını, ilgili bakanlığın yönetmeliğinde mevcut ihalelerin iptali konusunda bir hüküm bulunup bulunmadığını, büfeler çalışıyor ve ihale de iptal edilmedi ise Mayıs ayı meclisinde meclis üyelerine yalan söylenip söylenmediğini ve Mayıs ayı meclisinde efor büfelerin ödemediği işgaliye ve gelir üzerinden ödemesi gereken paylar için icra takibi başlatılıp başlatılmadığını, başlatıldı ise ne zaman icra takibi yapıldığını sordular.

Üçüncü olarak da hukuksuz durum karsısında İYİ Parti Teşkilatınca Düzce Belediyesi’ne “yıkım” çağrısı yapılan Erkan Dinçer’in kirada olan ve kiracısı tarafından yapılan işlemle alakalı encümen kararının tebliğ edilmeden trol hesaplar tarafından kullanılmasının ve akabinde basın organlarında yer almasının izahı istendi. Kişisel verilerin korunmasına aykırı olan ve bizzat Düzce Belediyesi tarafından işlenen bu suç ile alakalı hukuki işlem başlatıldığını, Belediye’nin de benzeri bir süreç başlatması gerektiğini belirten meclis üyeleri; bu evrakın, görevi sadece İYİ Parti’yi seviyesizce eleştirmek olan ve Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü tarafından kontrol ve finanse edildiği iddiası kamuoyunda dillendirilen bir ‘trol’ hesapta ilk olarak nasıl yayınlandığının aydınlatılması istenerek, bu şekildeki bir gayri ciddi yönetim tarzının tüm Düzcelilerin kişisel verilerini de riske attığı vurgulandı. Belediye Başkanı ve konudan sorumlu ekibi ‘ciddiyet’e davet edildi.

Dördüncü olarak da Şıralık Bölgesindeki bir imar durumu ile alakalı meclis kararı sonrası basında çıkan ‘20 milyonluk rant’ , ‘20 Milyonluk rant oyunu’ ve ‘Ranta kalan 20 el’ başlıklı haberlerin sebebi olan meclis kararının Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün bilgisi dışında meclise gelmesi ve onaylanmasının inandırıcılığını soran İYİ Parti Meclis Üyeleri; imar komisyonunda hukuka ve imar mevzuatına uygunluğu tescil edilip oy birliği ile meclise taşınan bu konuda meclisin ve üyelerinin itibari ile kimin hangi hakla oynadığının Belediye Başkanınca aydınlatılmasını isteyerek, belediye meclisi ve imar komisyonunu kamuoyunda rantiyeci konumuna düşüren kişi veya kişiler hakkında Belediye tarafından yasal bir işlem başlatılıp başlatılmadığını sordu.

Son olarak da Sayın Belediye Başkanından Belediyenin ilk 5 ayının gelirler toplamı; gelirler içerisinde iller bankası payı; bu surede kullanılan banka kredileri tutarı ve Düzce Belediyesi’nden belediye şirketlerine yapılan toplam ödemelerin tutarını sordu.


Editör: C. Sandıkçı