Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Biz Düzceliler   Yılın Kişisi   Yılın Kişisi   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Fatma ÇETİN

Giderlerimizde artık bir kısıtlama var

12.03.2020 - 10:26:27

07 Ocak 2020 tarihinde 7194 sayılı kanun ile artık tüm vergi mükellefleri 01/01/2020 tarihinden itibaren uygulanmak üzere indirilecek giderlerine bir kısıtlama getirildi.

Gelen bu değişikliği nasıl yazsam bilemedim.

Kiralanan binek otomobiller için uygulanacak aylık kira bedellerine uygulanacak gider kısıtlama uygulaması var kiralanan bu araç için yapılan giderlere uygulanacak gider kısıtlaması var gideri kısıtlarken, tabi ki aynı oranlarda indirim konusu yapılacak KDV’sinin de aynı oranda kısıtlandığını da ifade etmek gerekir.

Sadece kiralanan binek otomobiller için uygulanan bir gider kısıtlamasından da bahsetmiyor bu kanun. Ticari hayatın bir parçası olan binek otomobiller için de aynı gider kısıtlaması mevcut. 

Bu gider kısıtlaması binek otomobillerin satın alma safhasından başlıyor. Satın alınan aracın değerinden başlayarak ödenen özel tüketim vergisinin değerine yine ödenen KDV sine kadar bir gider kısıtlamasından bahsediyor 7194 sayılı kanun.

Satın alınan binek otomobil için uygulanacak yıllık amortisman giderinde de gider kısıtlaması var yine binek otomobil için yapılan tüm giderler içinde bir gider kısıtlaması var. 

Bu düzenlemeyi eleştirmek haddim değil gerekliliğini tartışmaya açmakta öyle değişik bir açıdan baktığımda evet 100.000,00 TL’lik binek araçta 700.000,00 TL’lik binek araçta araç ve giderleri de öyle kısıtlama gerek mi? Zaten alırken özel tüketim vergisi motorlu taşıt vergileri ödeniyor bu ödemelere kısıtlama gelmesi? Kafam karıştı zaten kazanç varsa binek araç alınır. Kazançta vergilendirildi ise binek araç alındığında neden kısıtlama gereği var nasıl bir sarmal bilemedim.

Biz mali müşavirler olarak üzerimize düşeni yaparız gider kısıtlanması gereken binek otomobiller için yapılan yasal düzenlemeyi uygularız sıkıntımız yok.

Ya vergi mükellefleri ticari faaliyetleri için kullandıkları binek otomobilleri için işletme için yıllık maliyet hesaplarının değiştiğinin vergi maliyetlerinde bir değişikliğin olduğunun farkında mı?

Saygılarımla.
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Fatma hanım sizi beğenerek takip ediyorum.Elimden geldiğince yazılarınızı okuyorum.Fakat bir anne ve duzceli olarak özel düzce çocuk kulübünde yasana hemde 1 den fazla olduğu bilinen virüs vakaasina kayıtsız kalmanıza icerliyorum.Eger yanlış dusunuyorsam ve sizin haberiniz yoksa ihbar kabul edin lutfen ve derhal biseyler yapilmasi adına konuyu gündeme getirin.Oradaki çocukların hayatı ve ailelerinin hayatının ne kadar önemli olduğunu ayrıca bu insanlarla diyaloğa giren insanların hayatını riske attıklarını sırf ticari kaygılar yüzünden örtbas etmelerine müsade etmeyin.Saygilarimla başarılarınızın devamını dilerim.Konunun takipçisi olacağımızı ayrıca belirtmek isterim
Fatma - 18.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,11

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8