Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Biz Düzceliler   Yılın Kişisi   Yılın Kişisi   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof. Dr. Celal ERBAY

Karabağ savaşının arka planı ne olabilir?

15.10.2020 - 08:57:47

 

SEVGİLİ dostlar; komplo teorisi üretmek pek adetim değildir. Ama durup dururken Ermenistan’ın Azerbaycan’a ait sivil yerleşim merkezlerine saldırmasının altında yatan sebep ve saikleri de irdelemeden edemiyorum.

İlk akla gelen; Rusya’nın bölgede gelişen ve rakiplerini aşan Azerbaycan’ın askeri gücünü engellemek ve bu arada kendisine karşı ukalalık sergileyip Fransa ile iş tutmaya yeltenen Ermenistan’ın lideri Paşayan’a bu davranışının cezasını kesmek üzere organize edilmiş olabilir.

İkinci ihtimal; Rusya’nın temin edilen bu sıcak çatışma sonrası Türkiye ile yeniden masaya oturmak ve Suriye ile Libya’da Türkiye’nin gerisine düşmüş görünen fiili durumunu düzeltme imkanını elde edip Türkiye’ye karşı etkinliğini pekiştirme arzusu olabilir. Fakat ateşkes antlaşmasının 4. Maddesinde başka bir tarafın müzakere sürecine katılamayacağı yer aldığına göre bu ihtimal zayıf görülüyor.

Akla gelen bir başka ihtimal ise bu organizasyon, Batılı ülkelerin planı... Zira Türkiye ile Rusya’nın birbirlerine yakınlaşmaları, hele hele Suriye örneğinde olduğu gibi uluslararası uyuşmazlıkların çözümünde birlikte rol üstlenmeleri ve sonuç almaları, Batılı ülkeleri çok rahatsız etmişti. Batılı ülkeler bir şekilde Türkiye’yi Rusya’dan koparmak için gayret sergiliyorlardı. Bundan daha güzel fırsat olamazdı. Türkiye “ Gardaşım” diyecek Azerbaycan’ın yanında yer alacak, Rusya ise “arka bahçem” diyip Ermenistan’ın yanında yer alacaktı.

Ama Rusya, Ermenistan’ın sitemleri karşısında “ sen kendi öz toprağında saldırıya uğramadın ki, sana yardım edelim” diyerek , Türkiye de ben gardaşım olduğu için değil; mazlum olduğu, öz yurdunda saldırı ve işgale uğradığı için Azerbaycan’ın yanındayım diyerek Batılı ülkelerin beklentisini boşa çıkarmıştı.

Hele 1992-93’de ve daha sonraki süreçte Ermenistan’a her türlü silah yardımında bulunan Rusya, bu sefer Putin’in ağzından “ sen kendi topraklarında saldırıya uğramadın ki” açıklamasını yapmakla, Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu, dolaylı da olsa Ermenistan’ın işgalci olarak orada bulunduğunu kabul etmiş olması son günlerin hafızasında kalacak en belirgin diplomatik söylemdi.

 

PEKİ AZERBAYCAN HALKI NE DİYOR?

Sevgili dostlar, yaklaşık her gün talebelerimle görüşüyorum. Aldığım haberler göğsümü kabartıyor. Milli şuuru uyanmış, genç-yaşlı demeden birbiriyle ve Türkiye’yle bütünleşmiş, vatan aşkı içerisinde üç renkli ay-yıldızlı bayraklarını Karabağ’da dalgalandırmak için gönüllü neferler olarak adeta emir bekliyorlar. Cephe arkasında herkes bir şey yapmaya çalışıyor.

Bir tek örnek vereyim. Doçentlik payesini elde etmiş olan bir talebem ekibini oluşturmuş, Karabağ’a yakın bölgeleri gezerek evladını cepheye gönderen aileleri dolaşıyor, onların ihtiyaçlarını karşılıyor ve hassaten şehit haberi gelen haneleri ziyaretle, şehit ailelerinin hüznünü değil, sevincini paylaşıyorlar. Oğlunun şehadet haberini alan baba “vatan sağolsun” diyor. Şu anda Azerbaycan halkında büyük bir heyecan var. Herkes cepheye gitmeye hazır, adeta can atıyor. Allah’ın izniyle hep bir ağızdan, işgal edilen vatan toprağını düşmandan azat edeceğiz, oraları özgürlüğe kavuşturacağız diyorlar.

Taşıp sele dönüşen bu özgürlük sevdasının önünde kimse duramaz. Halkın bu iman ve heyecanı karşısında herkes üzerine düşeni yapacak ve inşallah Karabağ gerçek sahibine kavuşacaktır.

Artık Azerbaycan halkı 1991’lerin 92’lerin halkı değil... O, İstanbul’u fetheden, Ayasofya’da Ezan-ı Muhammedi’yi okutan, İla-i Kelimetullah uğruna Viyana önlerine kadar giden Müslüman Türkün ruh kökü ile tanış olmuş artık... Anadolu medeniyetinin ilim ve irfan yuvalarının, ayağına kadar getirdiği rahle-i tedris’e oturdu. Yavaş yavaş kendine geldi, özüne gayıttı ve 1918’lerde “ Çırpınırdı Karadeniz bakıp Türk’ün bayrağına” haykırışlarıyla Nuri paşanın ordusunu karşılayan ana-atalarının heyecanıyla aslına dönerek Karabağ’a doğru hedef belirlemişler. Yolunuz açık olsun benim can kardeşlerim.

Anadolu’nun ruh kökünü gayretleriyle, bilfiil yaşayışıyla oralara götüren, Azerbaycan halkıyla Anadolu insanının inanç, ruh ve karakter yapısının, yaşayış tarzının tanış olup bütünleşmesine emeği geçen herkesi, birlikte görev yaptığım bütün arkadaşlarımı tebrik ediyor, Allah onlardan razı olsun diyorum. Sizler ne samimi, ne gayretli insanlarsınız ki, emekleriniz ve ortaya koyduğunuz güzel davranışlarınız sonucu, materyalist felsefenin yok etmeye çalıştığı bir ruh, şecaat ve karakter yeniden kendine gelip ayaklarının üzerine bastı ve elinden zorla alınan vatanının azatlığı uğruna “ölürsem şehit kalırsam gazi olurum” parolasıyla Dağlık Karabağ’ı kendine hedef belirledi.

Ben emeğimin karşılığını aldığımı beyanla, Rabbime hamd ediyor, ata yurdundaki yiğitlerime haydin Karabağ sizi bekliyor! “Gazanız mübarek olsun, Allah yar ve yardımcınız olsun” diyor dualarımı her daim teyit ediyorum. Yolunuz açık olsun.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.

 

 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
ermenistanın karabağ bölgesindeki ermeni birlikleri vuruluyor temizleniyor acilen ermenistanın kendi ülkesindeki birliklerde vurulsun azerbaycan bora ve seyir füzeleri verelim direk ermenistanı haritadan silsin ayrıca elektronik top verelim 8-100 tane ateşleyin ermeni tohumları kalmasın zaten 1915 te ermenileri bitirmediğimiz için biz suçluyuz şimdi tam zamanı sihalardan 50 tane gönderin her gün 100 tane tank-helikopter-uçaksavar ve savunma sistemini 3 günde çökertin ermenistan bak nasıl dize geliyor.
Bülent Taçkıran - 19.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,46

Medya için boşuna dördüncü güç denmiyor. Tüm dünyayı kendi çıkarlarına uygun olarak şartlandırmak ve kamuoyunun desteğini alarak etkin olmak medya yoluyla oluyor. Algı operasyonu yoluyla haklıyı haksız ve kötü gösterebilirsin. Haksız ve zalimi ise mazlum ve acınacak şekilde göstermek mümkün. O yüzden medyada etkin olmak çok önemli. Hepimizin elinde telefon evinde bilgisayar günün yarısını internette geçiriyoruz. Dünyada 300 milyon civarında Türk yaşıyor, hepimiz Azerbaycan için bir paylaşım yaparak bu haklı mücadeleye katkımız olur. Özellikle sosyal medyada yönetici olan, takipçisi olan, web sayfaları ve siteleri olanlar daha büyüğünü yapabilir. Hackerlar Ermeni ve destekçilerini hackleyebilir. Savaş sadece silahla olmaz. işte tam da bu sebeple SÖZDE değil ÖZDE müslüman ülkelerin bir araya gelip birlik beraberlik içinde hareket etmesi ve güçlü olması gerekir. tabi ilk akla gelen nerede o müslüman ülkeler demek geliyor.halk müslüman ya yönetenler.zaten yönetenler müslüman olaydı . bu kadar zulüm olmazdı.
Galatasaraylı Ahmet - 19.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,63

Benim günlerdir anlatmak istediğim bu. Ermenilerin bebek ve sivilleri öldürdüğü Avrupa da duyuluyor mu, biliniyor mu? Biz burda bağırıyoruz ama sesimiz Edirneden öte geçmiyor. Bizim avrupa da sesimizi duyuracak bir kaç tv miz niye yok? Avrupa ülkeleri Ermeni lobilerinin pkk yandaşlarının söylediklerini haber yapıyor. Mesleği adam öldürmek olan Terörist tv ye çıkmiş siyasetten, ekonomiden, spordan, demokrasiden, insan haklardan, ahkam kesiyor onu söylediklerini doğru sanılıyor. O kadar zenginimiz , televizyoncumuz -Acun Macun -var, paralarına mı kıyamıyorlar ne ( Kampanya başlatsınlar atarız bir kaç kuruş...) milli davamızı kimse bilmiyor. Yazık oluyor milletimize.
Kırılma noktası - 19.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,47

Amerika, AB ve Batılı ülkeler şimdi de Ermenistan'ın yanında yer alıyor ve Türkiye ve Azerbaycan'a karşı geliyorlar. Herşey öyle kolay değil bize sökmez o tehditler asıl sizler bizim tehditlerimizden korkun çünkü dünyada bayrak için vatan için ölüme koşarak giden başka bir millet yoktur siz çok biz türk....inşallah şu gençliğimde sizlerle cenk etmeyi allah nasip ederde o küçük bedenlerin o müslüman bebeklerin hesabını sorsam öyle çok isterimki şuan düşünmesi bile sabirsizlandiriyor mutluluktan uçuruyor beni.
misafir 115 - 19.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,98

Allah c.c Azərbaycanımızı Türküyəmizi Pakistanı mızı Turk islam dünyasını əsgərlərimizi vətənimizi xalqımızı qorusun amin ecmain, məncə Mərkəzi Azerbaycanda olan bir askeri olum olmalıdır Turan askeri birliyi indilik Azərbaycan Türkiyə və Pakistan askerleri olmalıdır askeri üs mutləq olmalıdır sonra Allah kərimdir .
Qulu Memmedov - 19.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,53

Türkiye'nin her karış toprağı Türk milletinindir Azerbaycan Türk milletidir iki devlet bir millettir. Türkiye'nin Azerbaycan'da askeri üs kurmasına gerek yoktur.Türk milleti için Bkü'nün Ankara'dan bir farkı yoktur. Sayın Aliyev ihtiyacımız var gelin derse , Sayın RTE Türk milletine gidin derse, Türk milleti zaten oradadır.. bizler Azerbaycan ile yabancı devlet değil iki devlet bir milletiz.
Ülkücü Serkan - 19.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,55

Ermenistan ve yandaşlarına sesleniyoruz. Elinizden geleni arkanıza koymayın, Artık geri adım yok. Hakkımız olan hiç bir şeyi size vermeyeceğiz. Sizin topunuz bir olsanız da Bizim yanımız da Rabbimiz var. O her şeye yeterli. ALLAH'U EKBER.
Fatih Kalaycı - 19.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,00

Sayın hocam bu yaklasımınızı komplo teorisi degil sizin öngörünüz kabul ediyoruz. Çünki Karabag konusunda tek gerçegin şahidi oduk. O da şu ki "küfür tek millettir". Cok haklısız.
Ahmet Niyazov. - 16.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,73

Sayın Hocam, bölgeyi askeri, siyasi ve sosyolojik olarak iyi biliyorsunuz. Tesbitlerinizi beğeniyorum birşey söylemek beni aşar. Ancak, bu işin arkasında Rusya var, Azerbaycan'ı eski Azerbaycan zannetti. Tosladı. Öyle ki olaya haksızca bulaşan Ermenistan ın yanında bile açıkca yer alamadı çünkü kendide suça ortak olacaktı. İşgal ettiği karabağı genişletme niyetinde olup akabinde Suriye Irak üzerinden ak denize inmeyi hayal ederken karabağdanda kovuldu. Allah büyük.. Yetiştirdiğiniz talebeler ve askerlerimizin eğittiği neferler bu işin hakkını verecekler.. Mübarek olsun. Saygılar sunuyorum.
Hasan Kudal - 15.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,18

İyi günler hocam. Yine çok güzel yazılarınizdan birini okudum. Çok doğru yerinde ve isabetli tespitler. Sizin gibi insanların bu zor zamanlarımızda bizimle beraber olması paha biçilmez. Teşekkür ederiz Allah razı olsun. Elinize yüreğinize emeğinize sağlık Saygılarımla
Azer Abdurrahman - 15.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,87

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8