Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Yılın Kişisi   Yılın Kişisi   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

100 konuttan 45’inde deprem sigortası yok

20.11.2020 - 09:37:59

İSTANBUL’DA 5.8, Elazığ’da 6.8 ve şimdi de İzmir’de 6.6 büyüklüğünde deprem ve sonrasında meydana gelen yüzlerce artçı sarsıntı… Deprem Türkiye’nin göz ardı edemeyeceği bir gerçek. 68 il deprem fayları üzerinde bulunuyor ve her an risk var.

Buna karşılık 100 konuttan 45’inin deprem sigortası yok. Önceliğimiz hayatta kalmak ama sonrasında oluşabilecek maddi kayıpları en aza indirmek için önlem almak gerekiyor. İlk ve en pratik yol sigorta. Ardından dayanıklılık testi, güçlendirme ve dönüşüm geliyor.

7.8 MİLYONU SİGORTASIZ: Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) verilerine göre; Türkiye’deki tüm konutların sigortalılık oranı yüzde 55.7. Bir başka deyişle 17.7 milyon konuttan 7.8 milyonunun sigortası yok.

1999’daki acı tecrübenin de etkisiyle en çok sigortalı konut sayısı 4 milyon 49 ile Marmara Bölgesi’nde. Bu bölgede sigortalılık oranı yüzde 67.3. Marmara’yı Ege ve İç Anadolu takip ediyor. Doğu, sigortalı konut sayısının en az olduğu bölge ve 100 konuttan sadece 45-46’sı sigortalı.

GÜVENCEYE ALMAK GEREKİYOR: Deprem Türkiye’nin gerçeği. Tüm riskleri cüzi miktarda primlerle sigorta kapsamına almak, olası mağduriyetleri en aza indirir. 6.6’yla sarsılan ve ardından büyük artçıların yaşandığı İzmir’de binalar yıkıldı ve yüzlerce ev ağır hasar aldı.

Deprem kuşağında yer alan İzmir’de 1 milyon 120 bin 220 konutun 636 bin 216’sı sigortalı. Sigortalılık oranı da yüzde 56.8 civarında. Buna karşılık 484 bin konut güvencesiz.

EGE’DE  EN  YÜKSEK  MUĞLA: DASK verilerine göre; ortalama sigortalılık oranı yüzde 54.2 olan Ege’de en fazla sigorta yüzde 74.10 ile Muğla’da görülüyor.

Depremlerin çok sık tekrar etmesi ve uzmanların yıkıcı bir deprem olasılığına karşı sık sık uyarıda bulunması sonrasında halkın bilinçlenmesi bu yüksek oranlı sigortalılıkta etkili. Bölgede Muğla’dan sonra İzmir geliyor. İzmir ve çevresinde 111 yılda 8 büyük deprem meydana geldi.

YALOVA İLK SIRADA: Türkiye’de en yüksek sigortalılık oranı yüzde 89 ile Yalova’da. 17 Ağustos depreminin yıkıcı etkisinin hissedildiği bu bölgede halkın çoğu önlem almış durumda. Yalova’yı yüzde 86.10 ile Sakarya, yüzde 86 ile Tekirdağ ve yüzde 79.10 ile Bingöl takip ediyor.

VAKİT KAYBETMEDEN RİSK TESTİ YAPTIRIN: Binanızın sağlamlığından endişe ediyorsanız, ilk yapmanız gereken binanıza risk testi yaptırmak. Bunun da daire başı maliyeti 300-500 lira arasında. Binasını depreme karşı güvenli hale getirmek isteyenler mühendislik bürolarına müracaat edebiliyor. Bu firmaların meslek odasına kayıtlı olmasına dikkat edilmeli. Binanın risk durumuna göre, iki yolunuz var: güçlendirme veya dönüşüm.

KREDİ DE VAR: Güçlendirmenin maliyetine de bakılmalı. Bu maliyet binadaki hasara göre değişiyor. Güçlendirme maliyetinin, binanın yıkılıp yeniden yapılma maliyetinin yüzde 40-50’si civarında olması önemli. Uzmanlar güçlendirmenin yeniden inşaya göre daha az maliyetli olduğunu belirtiyor. Devlet güçlendirme için düşük faizli 120 ay vadeyle 50 bin liraya kadar kredi de sağlıyor.

RİSKLİ BİNA NASIL ANLAŞILIR?: 2000 yılından önce yapılmış bir binanın riskli olma ihtimali yüksek, Hazır beton kullanılmamışsa, Beton dayanımı C10 ve daha azsa, Bodrum katında rutubet; kolon, kiriş demirlerde paslanma varsa, Kolon ve kirişlerde çatlaklar varsa, Taşıyıcı kolon ve kirişler kesilmişse binanız riskli olabilir.

BU DETAYLARI BİR YERE NOT EDİN! DASK NEDEN YAPTIRILIR?: DASK, Zorunlu deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar. Binanız tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altına alınır.

NELER TEMİNAT KAPSAMINA ALINIYOR?: Temeller. Ana duvarlar. Bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar. Bahçe duvarları. İstinat duvarları. Tavan ve tabanlar. Merdivenler. Asansörler. Sahanlıklar. Koridorlar. Çatılar. Bacalar. Yapının yukarıdakilerle benzer nitelikteki tamamlayıcı bölümleri.

ZARAR DURUMUNDA NE KADAR ÖDER? DASK, her yıl inşaat maliyetlerindeki artışa göre belirlediği azami bir tutarda teminat sağlıyor. DASK tarafından verilen azami teminat tutarı 240 bin lira.

MALİYETİ NE? 7 risk grubu ve 2 farklı yapı tarzına göre belirlenmiş 14 prim tarife fiyatı bulunuyor. 100 metrekarelik evlerde bu tutar 37 lira ile 324 lira arasında değişiyor. Örneğin Seferihisar’da 2000 yılı sonrası yapılan 100 metrekarelik 4-7 kat arasında bulunan bir betonarme binanın sigorta prim bedeli 266.5 lira.

(POSTA Gazetesi’nden Alıntıdır)

Esenkalın…
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8