Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Biz Düzceliler   Yılın Kişisi   Yılın Kişisi   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Yiğit Batu MARADİT

Yanılıyorsunuz

3.07.2021 - 12:00:34

Umut dolu satırları, mutlu günlerin gelişini, her şeyin bir şekilde olduğundan başka bir biçime dönüştüğünü yazmak ve buna içten inanmak isterdim. Ancak ağır basan gerçekler tüm bu düşünceleri süpürüp götürüyor.

Geçtiğimiz günlerde BirGün Gazetesinde, belki de çok dikkat çekmeyen bir haber yer aldı. Havva Gümüşkaya imzalı haberde madeni paranın hurdasının, paranın piyasa değerinden daha fazla olduğu anlatılıyordu.

Örneğin 17,25 TL tutarındaki 5 kuruşluk madeni paranın hurdacıda alış fiyatı 40 liraya kadar çıkabiliyor. Kısacası gün geçtikçe değersizleşen Türk lirasını, bozuk paraların hurda değeri bile geride bırakmış durumda.

Durum bu noktaya gelmişken biri çıkıp bizlere alışveriş yapmadan önce liste yapmamızı, porsiyonlarımızı azaltmamızı; bir başkası tasarrufun dini açıdan nasıl bir yere sahip olduğunu anlatıyor.

Bir şekilde süregiden duruma alıştırılmaya yönelik söylemler artıyor. Ancak buna alışılmayacak. Gelişmeler olumsuz bir yön izlemeye devam edecek. Bu tür söylemler aynı zamanda bu gerçeği de dile getiriyor.

Geçtiğimiz günlerde aynı anda dört-beş kaleme (doğalgaz, elektrik, LPG, öğrenci harçları, alkollü içkiler) zam gelmesi de bir başka gösterge. Daha başka göstergeler de var… Hatta göstergelerden bir kitaplık yapıp dilediğimizi seçebiliriz.

Eminim birçoğumuz ya da birçoğunuz, işlerin böyle gitmeyeceğini ve henüz kafamızda oluşmayan bir şekilde toparlanmanın başlayacağını düşünüyorsunuz. Yanılıyorsunuz!

Toparlanma başlamayacak. Hatta günden güne iyiye gitmesi beklenen durum, gittikçe daha kötü bir hale gelecek. Geçinmek için harcadığımız para miktarının gün geçtikçe arttığını göreceğiz ve sorunlar derinleştikçe baskılar da enflasyonla aynı yolu izleyecek.

Sorunu yaratanların sorunu ortadan kaldırması beklendikçe ne yazık ki amansız bir tekrara saplanıp kalacağız. (Bunu yerel anlamda da söyleyebiliriz) Kaldı ki onlar bile -yani sorunu yaratanlar- yer yer bunu açık eden dil sürçmelerine kapılıyor.

****

Umutsuzluklar her yanı kaplasa da bu devir bir şekilde kapanacak. Ancak bu devir kapandığında bir anda her şey yoluna girmeyecek. Enkazın kaldırılması uzun zaman alacak. Üstelik bunu gerçekleştirmesi gereken nitelikli neslin bir kısmı da ülkeyi terk edecek.

Doğal olarak olaylar, bu senaryodan farklı da gerçekleşebilir. Ancak her geçen gün, bunun haricindeki senaryolar olasılıklar arasından ayrılıyor.

Geçmişteki krizleri yaşayanlardan kimileri bugünü küçümsüyor. Gerçekçi olmayan bir pencereden bakıyorlar. Dünyanın bugünkü devir hızında 20 yılın 30 yılın, belki de bir asra bedel olabileceğini fark etmiyorlar.

Geçmişte borçlarla sahip oldukları araçlar, ürünler, gerçekliği algılamak noktasında dikkatlerini dağıtıyor. Belki de bugün hiç kimse yazar kasa fırlatmadığı için ya da yazar kasa fırlatmak tedavülden kalktığından intihar girişiminde bulunulduğu için sembolik ifadeler bulmakta güçlük çekiyorlar.

Ancak sembolik ifadeler bulmak için uzaklara bakmaya gerek yok. Gün aşırı alışveriş fişlerine göz atmak bile yeterli olacaktır.
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8