Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Biz Düzceliler   Yılın Kişisi   Yılın Kişisi   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Aydın F. MARADİT

Prestij merkezinde otopark nasıl olmalı?

12.10.2021 - 14:32:23

Belediye’nin, Cedidiye Cami önündeki meydanın altına yaptıracağı küçük otopark yeni bir tartışmayı alevlendirdi:

“Sadece oradaki esnafın ihtiyacını karşılayacak olan 70 küsur araçlık küçük bir otopark yerine Anıtpark’ın altına çok daha büyük bir otopark yapılmalı…” Bir gurup meclis üyesi işte bunu savunuyor.

Anıtpark’a otopark yapılması, (daha öncesi de var ama) en son AK Parti eski Belediye Başkanı Dursun Ay’ın düşüncesiydi, şimdi İyi Parti İl Başkanı Yunus Özay Er’in düşüncesi olarak yine karşımıza çıktı. 

Oysa, şehrin göbeğine böyle büyük otoparklar yapmanın modası kalmadı; çünkü araç yoğunluğunun şehrin kalbinde birikmesini teşvik ediyor.

Artık modern şehir merkezlerine (zorunlu ihtiyaç için) küçük otoparklar konuluyor. Hatta araçların üşüşmesini caydırmak için şehir merkezlerine girecek otolardan ücret alan belediyeler bile var. Bu bakımdan küçük otoparklar daha doğru bir karardır.                 

Geçmişteki uygulamaların Düzce’yi getirdiği durum ise işte ortada:  Şehir içine DOLUŞAN ARAÇ TRAFİĞİ yüzünden havamız ZEHİRLİ EGZOZ gazına,  TOZA – TOPRAĞA boğulmaya devam ediyor.

Meclisimiz ENİNDE SONUNDA şehrin “prestij merkezini”  trafik yoğunluğundan arındırmak zorunda!..

ÇARE: Kaldırımları genişletip, yolları tek şeride düşürüp MERKEZDE araçla gezinmeyi caydırıcı hale getirmek.  Otoparkları da mümkün olduğunca şehir sınırlarına yakın bölgelere yapıp araçların oralarda bırakılmasın teşvik etmek.

Bu önlemler paralelinde (modern şehirlerdeki gibi) merkezde ring seferleri yapan alternatif TOPLU TAŞIMA DA gelişecektir.

İstanbul caddesinin trafiğe kapatılması çok iyi bir adımdı.  Başkanımız Sayın Faruk Özlü’nün “yaya yolu, meydan, park ve yeşil koridor” gibi projeleri geleceğe umutla bakmamıza neden oluyor.

Meclis üyelerimizin de, dünyadaki modern şehircilik örneklerini araştırıp tarihe damga vuracak faydalı çalışmalarda imzalarının olmasını diliyorum.

Saygılarımla. 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Şehrin güzelleştirilmesi,trafiğin rahatlanası,sıkışıklığın önlenmesi,sokak ve caddelerin araç mezbeleliğinden kurtarılması için niçin düzcede yaşayanların görüşü alınmaz ...akyol ve inönü parkları millet bahçesi için darma duman edilirken niçin yeraltı otoparkı düşünülmez de şimdi şehrin kalbinde sorun yaratacak bir alana otopark yapılması isteniyor...pes
Murat - 13.10.2021

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8