Metin Köseer Yazdı...

Metin Köseer Yazdı...
17.05.2019 - 11:59

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, zorunlu askerlik hizmetini yürüten, muhtaç er ve erbaşların ailelerine düzenli nakit yardımı yapıyor. Buna, ‘Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı’ deniyor.

Program kapsamında yapılan yardım 2 ayda bir 550 lira. Yani aylık 275 lira. Buna ek olarak vatani görevini yapmakta olan askerin 18 yaşından küçük çocukları için de her ay 100 TL eğitim ödemesi de sağlanabiliyor. İşte merak edilen detaylar…

KİMLİK YETERLİ: KİMLER FAYDALANABİLİR? Askere giden kişi evli ise resmi nikahlı eşi, bekar ise başvuru önceliği annenin. Anne hayatta değilse ise baba başvuruda bulunabilir. Bekar askerin anne ya da babası boşanmış ise asker kiminle birlikte yaşıyorsa (anne ya da baba) o kişi başvurabilir.

BAŞVURU NEREYE YAPILACAK? Başvurular illerde valilik, ilçelerde ise kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılıyor. ‘Vakıf Mütevelli Heyeti’ sosyal inceleme raporları doğrultusunda uygun görürse yardım kararını onaylıyor.

İSTENEN BELGELER NELERDİR? Başvuran kişinin TC kimlik numaralı nüfus cüzdanı isteniyor. Bunun dışında herhangi bir belge talep edilmiyor.

EN FAZLA 12 AY: PARA NEREYE YATIYOR? Aylık 275 TL olmak üzere 2 ayda bir 550 TL’lik düzenli ödeme hak sahibi vatandaşların PTT’deki hesaplarına yatırılıyor.

YARDIM NE KADAR SÜRÜYOR? Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı, askerlik süresince devam ediyor. En fazla 12 ay sürüyor.

KAÇ BAŞVURU YAPILABİLİR? Hanede 1’den fazla asker olması durumunda her asker için ayrı ayrı yardım başvurusu yapılabilir.

Muhtaç asker ailesi yardımından yararlanan bir kişi yetim yardımından yararlanabilir mi?

Yararlanabilir.

Engelli ve yaşlı aylığı alan kişi asker yardımından yararlanabilir mi?

Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından muhtaçlık kararı vermesi şartıyla faydalanabilir.

GELİR ŞARTI NELER? Askerin hanesinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekiyor. Bu durumun tespitinin yapılabilmesi için yetkili olan kurum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı. Bakanlık tarafından gelir tespiti yapılarak hanede kişi başına düşen gelir hesaplanıyor. 2019 için gelir sınırı şartı 609 lira. Haneye giren para kişi sayısına bölündüğünde bu tutarın altında çıkıyorsa o aileye muhtaç asker aylığı bağlanıyor.

 

EHLİYETİ OLUP ARAÇ KULLANAMAYANA İYİ HABER

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), ehliyeti olan ancak trafiğe çıkamadığı için araç kullanamayan veya sürüş yeteneklerini geliştirmek isteyenlerin başvurduğu özel direksiyon derslerini, yasal dayanağa kavuşturacak.

Hazırlıkları son aşamaya getirilen yönetmelik taslağı ile derslerin yetkin olmayan kişilerce, ‘merdivenaltı’ verilmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

TRAFİK ADABI: Ehliyet kurslarının eğitim ve sınav standartını yükselterek, kalitesini artıracak olan düzenlemeyle, vatandaş özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarına kaydolarak 4 saatlik ‘trafik adabı’ dersiyle birlikte istediği kadar direksiyon uygulama eğitimi alabilecek. Böylece, vatandaşın ehli olmayan kişilerden aldığı direksiyon dersleri sebebiyle yaşadığı mağduriyet giderilecek.

NÜFUS KOTASI: Düzenlemeyle ayrıca ehliyet kursu açılışına ‘nüfus’ kotası getirilmesi planlanıyor. Buna göre, özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarının açılışı, özel ulaştırma hizmetleri, mesleki eğitim ve geliştirme kurslarında olduğu gibi, ilçe nüfusları ile orantılı olacak.

Buna göre; her 50 binlik nüfusa, 2 kurs açılabilecek. Böylece her önüne gelen ‘ehliyet kursu’ adı altında direksiyon dersi veremeyecek.

(POSTA Gazetesi’nden Alıntıdır)

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız