Metin Köseer yazdı..

Metin Köseer yazdı..
8.11.2019 - 09:04

Kaçak yapılarla etkin mücadele için yeni düzenlemeler geliyor. Meclis’te çalışması süren düzenleme ile artık kaçak yapıların satışının ve kiralanmasının engellenmesi için tapuya şerh konulacak. Parsel bazlı değil, ada bazlı plan değişiklikleri yapılacak.

İmar Rantı Engellenecek: Kaçak yapılarla mücadele devam ederken, şimdi de hem kaçakları hem de imar rantını engelleyecek yeni düzenlemeler geliyor. Meclis’te üzerinde çalışılan yeni düzenlemeye göre; artık aykırı, ruhsatsız ya da kaçak yapıların satışı ve kiralanması tapu şerhi ile önlenecek. Parsel bazlı plan değişikliği tarihe karışacak. Kişisel taleplere göre plan değişikliği devri bitecek.

Parsel Bazlı Plan: Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, katıldığı ‘İmar Denetçileri Eğitim Programı’nda imar ve kaçak yapılaşmayla mücadele için yapılacak düzenlemelerin sinyallerini verdi. ‘’Meclisimiz tarafından yapılacak bu düzenlemelerle bir çok sorunun kaynağı olan parsel bazlı plan değişikliklerin önüne tamamen geçiyoruz’’ diyen Bakan Kurum, düzenlemeleri şöyle anlattı:

Elektronik İşlem: Planlamada şeffaflığı sağlamak amacıyla, imar planları için elektronik işlem numarası uygulamasına geçiliyor. Ayrıca yıllardır süregelen ilan askı usulü köklü bir şekilde değiştirilecek.

Kaçağa Tapuda Önlem: Meclis’in yapacağı düzenlemeyle kanun yürürlüğe girdikten sonra ruhsatsız başlayan ve ruhsat eklerine aykırı yapıların, kaçak yapıların tapu kayıtlarına bu yapıların satılamayacağı ve kiralanamayacağına ilişkin şerh konulacak. Kaçak yapılar giderilene kadar tapuda şerhi duracak.

Köylere Proje Şartı: Köylerdeki gelişigüzel yapılaşmanın önüne geçilecek. Bundan sonra köylerdeki tüm inşaat faaliyetlerinde izin ve proje onayı şartı getiriliyor.

Bakanlık Yıkacak: Kaçak yapıları yıkmakla görevli idareler, bu görevini yerine getirmediklerinde Bakanlık bu yapıları yıkacak ve yıkım masrafları da yüzde 100 fazlasıyla ilgili idarelerin genel bütçe vergi paylarından kesilerek tahsil edilecek.

Ada Bazında Planlar: Bundan böyle kimse plan değişiklikleri ile imar rantı sağlayamayacak. Düzenleme ile planlar kişisel taleplere göre parsel bazında değil, bölgenin ihtiyaçları baz alınarak ada bazında yapılabilecek.

Değer Artışı Kamuya: Ayrıca ada bazında yapılan planlamalarda ortaya çıkacak değer artışları kişilere değil kamuya verilecek. Böylece haksız nitelikteki imar rantına yönelik haksız kişisel taleplerin önüne geçilmiş olacak.

Değere Göre Ceza: Halihazırda imar kanununda farklı bölgelerde imara aykırı aynı sınıftaki her yapıya bölge veya gelişmişlik farkı gözetilmeksizin aynı ceza uygulanıyor. Metropol şehirdeki imara aykırı yapı ile Anadolu’nun ücra bir köşesindeki aynı sınıftaki imara aykırı yapıya aynı ceza uygulanıyor. Düzenleme ile emlak vergisi değerini esas alan cezalandırma sistemi ile daha adil bir sisteme geçiliyor.

Son dönemde Bodrum’da, Ayder’de, Uzungöl’de, Kapadokya’da kaçak yapılara karşı denetimler ve yıkımlar sürüyor.

(POSTA Gazetesi’nden Alıntıdır)   

                DÜZCESPOR  MANİSA  DEPLASMANINA  GİDİYOR

Geçtiğimiz hafta sonu kendi sahasında lider Serikspor’u elinden kaçıran Düzcespor, bu hafta sonu Manisa ile deplasmanda oynayacak.

Manisa takımına küme düştü gözü ile bakılıyor. Puanı hala eksi olan bu takımdan mutlaka puan çıkartmamız gerekiyor.

Manisaspor’u her  gelen ve giden takım yeniyor. Bizim de bu takımı yenerek 3 puan almamız gerekir.

Düzcespor’a göre 6 puanlık maç. Ne yapıp, ne edip 3 puan almamız lazım. Manisapor bizden daha kötü durumda bulunuyor.

Rakibimizin ne olduğu bizi ilgilendirmiyor, çıkıp futbolumuzu oynayalım ve Düzce’ye iyi haberlerle dönelim.

Düzcespor’a bu deplasman maçında başarılar dilerim.

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 26.01.2022

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar