Metin Köseer yazdı..

Metin Köseer yazdı..
11.11.2019 - 11:24

Düzce’de işler beklenildiği gibi gitmiyor. Düzce’de işler istenildiği gibi olmuyor. Düzce’de hoca çok, bilmiş çok, ahkam kesen çok, edebiyatçı çok, bilmese bile biliyormuş gibi anlatan çok, çıkarcı çok, menfaatçi çok, kendi kaçaklarını örtmek için yön değiştirmeye çalışanlar çok, her şeyden önemlisi Düzce’de havalı idareciler çok…

İşte biz burada sahneye çıkıyoruz. Acele etmiyoruz… Bakıyoruz… Görüyoruz… Takip ediyoruz… Sonra mı kaleme alıyoruz…

Düzce çok enteresan bir şehirdir. Düzce’yi tanımak, Düzce’yi çözebilmek için yıllarınızı bu şehirde yaşayarak harcamanız gerekir.

Dışarıdan Düzce’ye bir çok amir, müdür, vekil, işadamı, siyasetçi, iş arayan, iş bulan, iş yapan, göçmen, emekli vesaire bir çok insanlar yerleşmiştir.

Doğduğu, büyüdüğü yerler Düzce değildir ama Düzce’de iş yapıyordur, Düzce'de yaşıyordur, Düzce’de kazandığı parayı doğduğu, büyüdüğü topraklara taşıyordur.

Bu tip kişilerin Düzce’ye 1 lira faydası olmaz. Onlar sadece kendilerini, akrabalarını, tanıdıklarını işe sokmaya çalışırlar. Bunda başarılı olurlar, çünkü işlerini ve edebiyatlarını çok iyi kullanarak ceplerini ve  kasalarını doldururlar.

Bizim yerli halkımız ne yapar? Sadece seyreder, dedikodu yapar, arkadan konuşur. Mesela ben yazı yazmakta ne kadar başarılı olursam, ben ne kadar doğruları yazarsam işlerine gelmez. Hemen benim dedikodumu yaparlar. Bu sizler de olabilirsiniz. Düzce böyle bir yapıya sahiptir. Böyle gelmiş böyle giderler.

Düzce için çalışanlar vardır. Onların haklarını yemeyelim. Bir de kendilerini Düzce için çalışıyormuş gibi gösterip işini yüzdürenler var.

Hatta bazı kişiler var. O kadar işi biliyorlar ki sormayın. Bu iş bilmede kendilerini bile aşmışlar. İstedikleri insanı istedikleri gibi yönlendirip, istediklerini yapabilme kabiliyetine sahiplerdir.

Bu kişiler unvan sahibi olabiliyor. Müdür, danışman, sorumlu, yetki, sorumluluk sahibi olabiliyorlar.

Kendilerini kral zanneden bu kişilere öyle başarılı oluyorlar ki altlarına makam arabası çektirirken özel şoförleri bile hazır oluyor.

Düzce’de bir taraftan halka şirin görünmek, diğer taraftan iş yapmak modadır. Gülücükler dağıtıp iş bitirme taktiği böyle olur.

Yıllardır Düzce’ye istenilen yatırımlar yapılmamıştır. Düzce istenilen seviyeye gelememiştir. Düzce torpillilerin şehri olmuştur. Düzce’de üniversite mezunları kalmamıştır. Düzce İlköğretim  ve Lise mezunlarını çalıştırarak mücadele vermektedir.

Düzce’de siyasetçi olacaksın, Düzce’de zengin olacaksın, Düzce’de isim yapacaksın, Düzce’de şakşakçı, yağcı, düğme ilikleyici, el ovuşturucu olacaksın. Düzce’de isim yapmış, önemli makam sahiplerini görünce ayağa kalkacaksın. Düzce’de kim nasıl isterse o isimlerle hitap edeceksiniz.

Düzce’de hayat öyle veya böyle devam ediyor. Ben gençleşmek istiyorum ama olmuyor. Geriye dönmek istiyorum ama dönemiyorum. Ölen babamın geri gelmesini istiyorum ama gelmiyor.

O zaman bu hırs, bu kin, bu menfaatçilik, bu çıkarcılık, bu yağdanlıklar neyin nesi? Bolu’yu size verdim gitti hayırlı olsun. (Ne Gerede’yi de mi istiyorlarmış)

Eğer Düzce’yi hala çözemediyseniz, hala bir şey anlamadıysanız ben ne yapayım, benden bu kadar… Konu hakkında yazılarım devam edecek.

Şimdilik bir kaç mani ile yazımıza son verelim.

Şu an güçlü olabilirsiniz. Fakat zaman sizden daha güçlüdür.

Bir kuş canlı iken karınca yer. Kuş öldüğü zaman karınca onu yer.

Bir ağaçtan 1 milyon kibrit çöpü çıkar. 1 milyon ağacı yakmak için 1 kibrit çöpü yeterlidir.

Yalan söyleyenler bir gün gelir tüm gerçeklerini kaybederler.

İyi olup iyi şeyler yapın…

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Umit
  Umit
  11.11.2019 20:45

  Aynen durumu özetlemişşiniz okurken keyif verici ama gerçekler acı nitelikli insan kaliteli insanlar çogalmalı ama akrif görev almalı

 • halil
  halil
  11.11.2019 17:31

  sağol metin abi.yine döktürdün.dürüst çalışana bu alemde yer yok.çabuk harçarlar.sen hep doğruların yanındasın.tebrikler sayın abicim.

E-Gazete

 • 18.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız