Fatma Çetin Yazdı...

Fatma Çetin Yazdı...
20.11.2019 - 09:38

GERÇEKTEN 19.10.2019 tarihli ve 30923 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 509 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile; tüm vergi mükellefleri 01.01.2020 tarihinden itibaren bir gün de, bir kişiye, parça parça da olsa toplamda 5.000,00 TL vergiler dahil, satış veya hizmet verdiğin de faturasını E Arşiv Fatura olarak internet vergi dairesi yani gib.gov.tr üzerinden kesmek zorunda.

Yani 5.000,00 TL’lik bir fatura kesmek isterse artık kağıt fatura kesemeyecek.

Bunu biliyor mu esnaf?

Ne kadar hazır vergi mükellefleri bu konuya?

Burası çok önemli: E Arşiv Fatura 01.01.2020 den itibaren zorunlu.

Dahası da var 509 nolu tebliğde 2018 yılı brüt hasılatı 5 milyon TL yi geçenler zaten E Defter, E Faturaya zorunlu geçecek.

Yani tüm vergi mükellefleri kendisini işletmesini E Dönüşüme dijitalleşmeye hazırlamak zorunda. Burası da çok önemli!

Yoksa cezalarla karşı karşıya kalacağının ne kadar farkında, ne kadar farkındayız.

Ben bir vergi mükellefi olarak her işletmenin bu kadar mevzuat değişikliğine cezasız E Dönüşüp, E Dijitalleşe bileceğini öngöremiyorum.

Kabuslar görmekteyim.

Peki, benim asıl merak ettiğim, biz bu kadar mükellefe E Arşiv Fatura düzenlemeyi vs. nasıl anlatacağız.

20 yıllık vergi mükellefi bile kağıt fatura düzenleyemezken (ki hayatında bilgisayar görmemiş akıllı cep telefonu kullanmamış hesap makinesi kullanan mükellefler varken) E Arşiv Fatura düzenlemeyi nasıl öğreteceğiz, öğreneceğiz?

Bugüne kadar her türlü gelişme için bizler bilgilerimizi güncelledik eğitimlere seminerlere katıldık. Artık Gelir İdaresi Başkanlığının yada vergi dairelerinin mükelleflerine bir eğitim yada seminer vermesi daha doğru olmaz mı?

Düşündükçe korkutan kâbusa dönüşen bir süreç bu; Her mükellef kendi bünyesinde muhasebe elemanı çalıştıracak kapasite de değil ki.

Bizler hangi birine bu işleri anlatacağız. Ticaret Odaları, Esnaf Odaları “E Arşiv Fatura”, “E Defter”, “E Fatura” yani bu “E”lerle ilgili bilgiyi paylaştı mı, eğitimlerini veriyor mu acaba kayıtlı olan esnafına!

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 30.06.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız