Metin Köseer yazdı...

Metin Köseer yazdı...
13.12.2019 - 09:29

SON günlerde emeklilerin en çok merak ettiği konuların başında “Emekli maaşıma haciz gelir mi?” sorusu yer alıyor. Bu sorunun yanıtını ise icra uzmanı Caner Çakı verdi.

Özellikle son yıllarda emekliliklerin icra ile ilgili kendilerine birçok soru yönelttiğini belirten Çakı, “Bankadan kredi almıştım ödeyemedim haciz gelir mi?’’ gibi birçok soru ile karşılaşıyoruz” dedi.

KISMI İZİN VAR AMA… Çakı, şöyle devam etti: “İcra müdürlükleri kendilerine yapılan başvurunun yani alacaklıların talebi üzerine emekli maaşı alan borçluların maaşlarından kesinti yapıyor. Emekli maaşından yapılan bu kesintisi, alınan maaşın en fazla yüzde 25’i kadar yapılabiliyor. İcra ve İflas Kanunu emekli maaşlarına kısmi olarak hacze karar vermiştir” dedi.

5510 SAYILI YASA YASAKLIYOR: 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigorta Kanunu’na göre ise durumun farklı olduğuna dikkat çeken Caner Çakı, “Sosyal güvenlik hukuku, sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerinin haczedilmesini yasaklamıştır. Kanun sadece bununla kalmayarak sigortalıların ve onların geride kalan eş, çocuk, ana ve baba gibi hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerini koruma altına almıştır. Haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin taleplerin, icra müdürü tarafından reddedilmesi gerekmektedir. Bunun tek istinası ise borçlunun ‘Ben bu borcu ödemek istiyorum maaşımdan kesilebilir’ demesidir” ifadelerini kullandı.

İCRA MÜDÜRLÜKLERİNE ŞİKÂYET EDEBİLİRSİNİZ: Emekli maaşınıza haciz geldiği takdirde, kanuna aykırı olarak haciz kesintisi yapıldığını ve bu kesintinin sonlandırılmasının mümkün olduğunu belirten Caner Çakı, “Haciz kesintisi koyan ‘icra müdürlüğüne’ başvurarak, 5510 sayılı kanunun uygulanmasını talep edin. Büyük ihtimalle talebiniz cevap bulacaktır. Bulmadığı takdirde ise ‘icra tetkik merciine’ başvurarak, haczi yasak olan maaşınızın kesintiye uğradığınızı şikayet edebilirsiniz. ‘İcra tetkik hakimi’ sizin şikayetinizi inceleyerek ve maaşınızdaki haczin kaldırılması kararını verecektir” açıklamasını yaptı. (POSTA Gazetesi’nden Alıntıdır)

 

‘NAFAKA’DA EMSAL KARAR

SON günlerde süresiz nafakayla ilgili tartışmalar sürerken Yargıtay’dan emsal bir karar çıktı. Yüksek mahkeme, çalıştığı işyerinden kendi isteğiyle çıkan kadına nafaka verilemeyeceğine hükmetti.

Olay şöyle gelişti: Şiddetli geçimsizlik yaşayan karı koca Aile Mahkemesi’nde karşılıklı boşanma davası açtı. Mahkeme, davacı kadının açtığı boşanma davası sonucunda davanın kabulü ile tarafların boşanmalarına hükmetti. Davacı kadın lehine nafakaya ve tarafların tazminat taleplerinin reddine karar verildi. Kararı her iki taraf da temyiz etti.

İSTİFA EDENE VERİLMEZ: Yargıtay 2. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza attı. Yargıtay kararında şöyle denildi: ‘’Davacı kadın, dava dilekçesinde bankada çalıştığını, cevap dilekçesinde ise çalışmakta olduğu işi bıraktığını beyan etmiştir. Dosya içindeki davacı kadının çalıştığı bankadan gönderilen ihbarnamede davacı kadının işten ayrıldığı bildirilmiş, dinlenen tanıklar da davacı kadının iş akdinin feshedileceğini düşünerek kendisinin istifa ettiğini beyan etmişlerdir. İşinden kendi isteği ile ayrılan kadın yararına 2yoksulluk nafakasına hükmedilemez’. O halde, davacı kadın yararına yoksulluk nafakası takdiri doğru olmamıştır.’’ (POSTA Gazetesi’nden Alıntıdır)

 

DÜZCESPOR DEPLASMANDA Cİ GROUP BUCA İLE OYNAYACAK

Üçüncü Lig 1. Grupta mücadele eden Düzcespor, sezonun ilk yarısının son maçını deplasmanda Ci Group Buca ile oynayacak.   

Geçtiğimiz haftayı 3 puanla kapatan temsilcimiz sezonun son maçını da puan ya da puanlarla kapatmak istiyor.

Hazır üç puan havasını yakalamışken Buca’dan da galibiyetle dönmemiz bekleniyor. Düzcesporlu taraftarlarında maça gitmek için hazırlık yaptıkları öğrenildi.

Düzcespor’a sezonun son maçında başarılar dileriz.

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız