Metin Köseer yazdı...

Metin Köseer yazdı...
23.12.2019 - 09:34

DÜZCE’NİN en işlek sokaklarından biri olan Gaziantep caddesini birkaç kez kaleme almıştım. Bu caddenin ismi değişinceye kadar yazmaya devam edeceğim demiştim.

Bu caddenin isminin neden değiştirilmesi gerektiğini açık açık belirtmiştim. Unutanlar ve bilmeyenler için bir kez daha yazarak hatırlatayım istedim.

Yaşadığımız yer Düzce, havasını soluduğumuz, ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz yer Düzce, hatta vefat edersek gömüleceğimiz yer yine Düzce olacak. Yani toprağımız Düzce toprağı olacak.

Burası Düzce olduğuna göre biz niye Gaziantep’in adını kullanıyoruz? Biz Düzce’nin tam ortasında en işlek cadde olan, Düzce’nin merkezinde yer alan sokağa  Gaziantep caddesi diyoruz.

Bize ne ya Gaziantep’ten… Düzce neresi… Gaziantep neresi…

Koskoca Türkiye’de 81 tane vilayet var. Biz de vilayet olduğumuza göre, Gaziantep’in reklamını niye yapıyoruz? Bu caddeye bu ismi kim vermiş? Niye vermiş? Burası neden Gaziantep caddesi olmuş?

Düzce’de bir çok sokak ve cadde isimleri değişti. Bu Gaziantep ismi de değişebilir, zaten değişmesini istiyoruz. Gaziantep ili Düzce’ye ne yapmış da bedava reklamını yapıyoruz.

Düzce’de isimleri değişen yerler yok mu? Var… Metek Köyü derken Koçyazı oldu. Kalıcı konutlar derken Yenikent denildi, şimdi de Bahçeşehir olacak deniliyor. Eski Akçakoca caddesi derken, Süleyman Kuyumcu Caddesi diyoruz. Daha var da saymayalım.

Düzce’de emeği geçen işadamları var. Şehitlerimiz var. Düzce’ye hizmet etmiş insanlar var. Siyasiler, bürokratlar, sporcular, komutanlar, başkanlar, Düzce’de iz bırakanlar var. Düzce’de ilk matbaayı kuran, ilk gazeteyi çıkaran var. Kısacası Düzce’de emeği geçen bir çok insanlar var.

Bu saydıklarımızdan bir tanesinin ismini bu caddeye verebiliriz. Gaziantep adını kullanacağımıza başka bir isim bulalım. Kamoyu yapalım, anket yapalım, halkımıza soralım. İstanbul caddesi kapansın mı, kapanmasın mı diye anket yapmadık mı?

Gaziantep’e gidin bakın, bir tane Düzce ismi geçiyor mu? Geçmiyor zaten geçirmezler, ne diye Düzce ismi geçirecekler? O halde biz niye Gaziantep ismini kullanıyoruz? Bu kadar duyarsızlık olmaz.

Mesela İstanbul caddesi ismi var. Neden? Bu cadde eskiden İstanbul’a gidiyormuş. Bolu caddesi var. Neden? Bu cadde eskiden Bolu’ya gidiyormuş. Spor sokak diyoruz. Doğru… Türkiye’nin her yerinde spor yapılıyor, spor ismi normaldir.

Yaa arkadaşlar… Peki Gaziantep ismi nereden çıktı? Bu sokaktan Gaziantep’e gidilmiyor ki? O halde bu isim nereden geldi?

Az bir araştırma yaptım. Yıllar önce bir başçavuş varmış. Düzceliler bu başçavuşu çok sevmişler. Bu başçavuş Gaziantepli diye onun ismini vermişler iddiası var. Bazı yaşlı insanlardan duyduğuma göre burası çıkmaz bir sokakmış. Yol açılması için kimse bahçesinden yer vermek istememiş.  Bir subayın ön ayak olduğu ve bu subayın da Gaziantepli olduğu iddiası var.

Kimisi Gaziantepli bir işadamının Düzce’ye yatırım yaptığını, karşılığında bu caddeye Gaziantep isminin verildiği iddiası var. Kimisi de eskiden bir çaycı varmış, o da Gaziantepliymiş vs. vs. iddialar var.

Düzce Belediyesi’nden bir ses çıkmıyor. Arşivlerde Gaziantep caddesi ile ilgili bir bilgi yok iddiası var. Kimin ne dediği belli değil. Belli olan bir şey var. O da Gaziantep’in reklamını göz göre göre yapmaya devam ediyoruz.

Düzce’nin göbeğinde olan bu caddeye bir Düzceli olarak Gaziantep caddesi demek gücüme gidiyor. Her ne hikmet ise bizim meclisimiz sessizliğine devam ediyor.

Bu Gaziantep ismini lütfen değiştirelim. Buraya Düzce’den bir isim verelim. İsim bulamıyorsanız, buraya Düzce caddesi diyelim.

Düzcelilere danışalım. Kırk yıllık kani olur mu yani demeyelim. Türkiye çağ atlıyor, teknolojinin önüne geçilemiyor. Biz hala eski tas eski hamam misali yaşamayalım.

Esenkalın…   

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Aa
    Aa
    23.12.2019 10:14

    İstanbul Caddesini de değiştirmemiz gerekir aynı mantıkla düşünürsek. Bence türkseven caddesi olsun. Şu sıralar bazı medyada furya başlamış. Bırakın bu boş işleri.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız