Metin Köseer yazdı...

Metin Köseer yazdı...
26.12.2019 - 09:30

SELÇUK Develi Tiyatrosu uzun bir aradan sonra Düzceli tiyatro severlere perdelerini tekrar açtı.

Selçuk Develi Tiyatrosu 7 Kocalı Hürmüz adlı oyunu ile tüm dikkatleri üzerine çekti.

Tiyatro oyuncularının istekli, arzulu ve oyunu severek oynamaları izleyiciler tarafından tam not aldı.

Düzce Belediyesi Kültür Salonunda gerçekleştirilen 7 Kocalı Hürmüz oyunu haftanın bir akşamı oynanıyordu.

Oyunun beğenilmesi ve çok ilgi görmesi nedeni ile oyun geçtiğimiz hafta 17-18-19 ve 25 Aralık akşamları yayınlandı.

Salonda yer bulmak yine mümkün olmadı. Hatta oyun o kadar çok beğenildi ki bazı fabrikalar personellerine izletmek için salonu özel kendilerine tahsis etmek istediler.

Ne güzel değil mi? Personellere tiyatro izlettirip, tiyatroyu sevmeyi aşılıyorlar. Hatta kötü alışkanlık değil, sosyal alışkanlık yapıyorlar. Bu tip etkinliklere bütün fabrikaların el atmasını, yayılmasını hatta sponsor olmalarını isterim.

Tiyatro her oynandığında salon full çekiyor. Hele hele oyuncuların profesyonellere taş çıkartırcasına sergiledikleri performans bravodan daha büyük beğeni hak ediyorlar.

Her oyuncu kendilerine verilen görevi başarı ile yapıyor. Her zaman söylediğim bir şey var. Düzce’de tiyatro seviliyor.

Düzceli yetkililerin, görevlilerin bu konuya el atmaları gerekir. Tiyatro Türk geleneğinin vazgeçilmez bir eseridir.

Düzce’de tiyatroyu ısrarla yaşatmaya çalışan, tiyatronun ölmemesi için, yaşaması için mücadele veren, tiyatroyu unutturmamaya çalışan hiç bir yardım ve destek görmeden çırpınan Selçuk Develi’yi huzurlarınızda kutlarım. Ona her yaptığı hizmetten dolayı, Düzcelilere sunduğu oyunlardan dolayı teşekkür ederim.

Eğer Selçuk Develi olmasaydı tiyatro da olmazdı. Yıllarını bu işe veren Develi’yi tebrik etmemek, kutlamamak, takdir etmemek haksızlık olur.

Kendisini aradım… Tiyatroya gelmek istediğimi söyledim. Bu arada çok sıkı bir tiyatro severimdir. Bana verdiği cevap çok nazikti. ‘’ Abi Yengemi de al gel’’ dedi.

Akşam 20.00 sıralarında Kültür Merkezi’ne geldiğimde çok mutlu olmuştum. Daha önce 3-4 seans oynanan oyun bu akşam yine oynanacaktı. Kalabalığı görünce tiyatronun Düzce’de ne kadar çok sevildiğini bir kez daha görmüş oldum.

Allah aşkına Sayın Develi olmasa tiyatroyu kim yapıyor? Düzce’de tiyatro işi ile başka kim ilgileniyor? Rahmetli Celil Yağız, rahmetli Akif Çodur göç ettikten sonra tiyatro işi ile kimse ilgilenmiyordu.

Hatta rahmetli Çodur yeni oyununu tam Düzcelilere sunacaktı ki vefat etti. Her iki tiyatrocu Yağız ve Çodur’a bir kez daha Allah rahmet eylesin diyorum.

Selçuk Develi’ye sahip çıkalım, destek verelim. Tiyatro işi ile ilgilenmek, hazırlamak, oynamak, sunmak kolay iş değildir.

Senaryo yazacaksınız, tiyatroyu seven oyuncu bulacaksınız, kapasitesine bakacaksınız. Ona yapacağı görevi öğreteceksiniz, devamlı çalışacaksınız, hataları düzeltmek için mücadele edeceksiniz. Günlerce, haftalarca, aylarca prova yapacaksınız. Ondan sonra kostüm peşine düşeceksiniz, müzik sistemi ile uğraşacaksınız. Makyaj malzemeleri, ışık sistemleri, malzemeler, reklamlar, biletler derken vesaire vesair uğraşlar sonucu sıra tiyaroyu izleyicilere sunmaya gelir.

Tiyatronun ne kadar zor şartlar altında hazırlandığını anlatmaya çalıştım. Anlatması bu kadar zor, bir de yaşamaya kalksak altından kalkamaz teslim oluruz.

Ben bu vesile ile Düzce’de tiyatroyu yaşatmaya çalışan, Düzceli tiyatro severleri eğlendiren, güldüren oyunculara, kısacası Selçuk Develi Tiyatrosu camiasına çok teşekkür ederim.

İnşallah yeni komedi oyunlarında tekrar buluşmak üzere Allah yardımcınız olsun.

Esenkalın…

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • İnci Abrekoglu
    İnci Abrekoglu
    27.12.2019 00:04

    Bence herkes tiyatroya hasret oyun harikaydı bayıldık oyuncular profesyonel ce oynadı emeklerine sağlık çok teşekkürler

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız