Harun Can Şerbetçi yazdı...

Harun Can Şerbetçi yazdı...
2.01.2020 - 10:12

Düzce’de halk otobüslerin özelleştirme süresi içinde açılan ikinci ihalesi, 2019’un son Cuma günü de gerçekleşemedi.

Şartlar ağır geliyor. İstenen bir aracın ortalama maliyeti 350 bin lira. 136 araç, genel bir ortalama ile 50 milyon lira.  Var mı böyle baba yiğit bir şirket?  Zaten ortada böyle bir şirket yok. 130 bin liradan başlayan, 10 yıllık Belediyeye ödenecek para 60 bin liraya kadar indi amma nafile.

 

KABAK LASTİK, KAPLUMBAĞA SERVİS

Ne olacak şimdi? Beyaz renkli araçların süresi dolması nedeniyle, Bursa ve Kocaeli’nden kiralanan hurda otobüslerle hizmet veriliyor. Bu kiralık otobüslerin lastiklerinin yolu kavrayan dişleri bile sıfıra inmiş. Vatandaşa kış lastiği uygulanmasına rağmen, bu kiralık hurda araçlarda bırakın kış lastiğini, neredeyse yakında jantı ortaya çıkar. Bazılarının arka lastikleri bile yarılmış kestane gibiler. Lastikler şoför tabiriyle, kabak olmuş. Konutlarda rampa aşağı bir fren yapsa, içinde 80 kişi bulunan bu otobüslerin sonu ne olur? Bir sıkı kar yağsa, bir ayaz yapsa, birçoğu kalıcı konutlarda yolda kalır Âlim Allah. Allah muhafaza.

Alındıkları günden beri, önüne gelenin şoför yapıldığı, yıllarca bozuk yollarda hizmet verdiği, servisler de deneme tahtası olarak sözde bakım yapılması yüzünden cartlamış. Turkuaz renkli belediye otobüsleri zaten gideyim mi, gitmeyim mi diyor yollarda nağme yapmaya devam ediyor. Ne şanzıman kalmış, ne diferansiyel. Rampa yukarı giderken bile aniden duran, rölantiye düşen bir otobüs düşünün. Zaten birçoğu yollarda arıza yapıyor, yanma tehlikesi her an mümkün. Geçen gün bir yanıyordu, şoför uyanık davrandı da alev almadan söndürüldü. Bu otobüslere bir de talip olanlar varmış. Bu otobüsleri hurdacı alır belki.   

 

DAYAN DÜZCE HALKI DAYAN

Zarar ediyoruz diye günün büyük bölümünde saat başı çalışan bu döküntü otobüslerle halkın çilesi nereye kadar? Şoförünün yarım maaşının verildiği, mesailerinin ödenmediği bu otobüslerle nereye kadar?

Bu büyük maddi, külfet altına girecek bir şirket daha Düzce’ye gelmedi, geleceği de bundan böyle çıkmaz gibi görünüyor. Bir otobüse 400 bin lira para yatıracaksın, ya da borç taahhüdüne gireceksin, yüzde 3.5 pay dolum firmasına, yüzde 3.5 ise Belediyeye pay vereceksin. Şoför maaşları, SGK primleri, aracın yakıtı, ücretsiz kartlar. Sonra? Para kazanacaksın. Zarar eder de, gidersen şartname gereği, otobüs belediyeye kalacak. Oh ne ala memleket. Var mıdır, çıkarmadır böyle hizmet aşkı olan bir şirket? Çıkarsa da adama enayi derler.

Hayal kurmak, kâğıt üzerinde hesap yapmak, başkasının parasıyla Belediyeye kazanç elde etmeyi düşünerek hizmet yapmak istemek, sadece ve sadece hayalperestlerin işidir. Kılavuzu bilmiş olanın, hayal dünyası da geniş olur. İşte tam Düzce Belediyesi’nde işler böyle yürüyor. Bu kafa nereye kadar bilinmez.

VARSA BİZE DE YOLLASINLAR

Otobüs işiyle uğraşan Düzcelilerle konuşuyorum, bu ihale işini. Bu otobüsçüler şöyle bir yorum yapıyor. Bunu yazayım dedim: Böyle şartlarda bir enayi varsa bize de yolla. Bir başka bir değişle; üzümlü kek, yanında çay mı istersin, kahve mi?

 

GELMEYEN OTÜBÜSLERE YENİ DURAK

Şimdilerde Düzce Belediyesi’nin hayalini süsleyen, beyaz-mavi renkli, sıfır kilometre, şöyle konforlu, böyle modern olacak otobüslere Belediye kapalı durak imal ediyormuş. Ben olsam içinde güneş enerjili ısıtıcı, gazete-kitap, birer de yastık koyardım. Saat başı gelen otobüsler gelene kadar, gelmesi ise bir dahaki bahara kalan yeni otobüsleri beklerken, vatandaş rahat eder böylece. Yani fol yok, yumurta yok misalidir bizim işlerimiz.

Son olarak bu duruma yorum yapan otobüsçülerin sözünü de yazarak bu konuya şimdilik bir virgül atayım: Bu ihale, eninde sonunda Belediyeye kalır.

Hoşçakalın. 2020’de tüm Düzcelilere Allah’tan sağlıklı, kazasız, belasız günler dilerim. Ayrıca da vatandaşa sabırlar, hayal dünyasındakilere de pembe günler dilerim. 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 24.09.2022

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız