Ömer Soyer yazdı..

Ömer Soyer yazdı..
10.01.2020 - 09:26

27 ARALIK 2019 tarihinde tanıtımı yapılan ve 2022 yılı sonlarında piyasada olacağı belirtilen yerli Sedan ve Suv model binek araçların, bugün mevcut olan Dizel ve Benzinli araçlara oranla farklılıkları ve avantajları neler olacağı konularını siz değerli okuyucularımla paylaşmanın faydalı olacağına inanmaktayım.

Öncelikle Türkiye’nin kendi ürettiği yerli aracın yollarda olması son derece önemli ve gurur vericidir. Güçlü Devlet olabilmenin en önemli unsuru yerli proje ve yerli üretimlerdir.

Türkiye son on yıl içerisinde her dalda üretim girmiş ve çok hızlı yol almıştır. Hele, hele silah sanayii Türkiye’mizin bekası için gurur vericidir. Yeterlimi? Değil.. Devamının olması gerek.

Elektrikli araçların dizel ve benzinli araçlara göre fiyatları yüksek olsa da, elektrikli araç bataryalarının bedeli ve ömrü uzun olmasının yanı sıra motor arızalarının, motor değişim ve bakım maliyet bedellerinin ne kadar olacağı şimdilik bilinmese de, diğer yakıtlı araçlara göre daha ekonomik maliyet gerektireceği muhakkaktır.

Diğer yandan, elektrikli araçlarda kullanıcı varken kalkış anında toparlama, beygir gücü ile 5 kişi bindiğinde toparlama gücü nasıl olacağı şimdilik bilinmezken, aynı zamanda araçta yedek batarya gibi bir tedbir yoksa insanlar dağ yolunda, yaylada enerjisi bittiğinde ne yapması gerektiği düşünülmesi gerekmektedir.

İçten yanmalı dizel ve benzinli araçlarda daha farklı sisteme sahip araçların taşıma potansiyeline göre motor hacmi, beygir güçleri ayarlanmış ve tonaja göre tahsis edilmiştir. İçten yanmalı dört zamanlı araç motorlarındaki aktarma organları “Debriyaj seti, şanzıman ve diferansiyelden” oluşmaktadır. Aktarma organları motor gücüne göre dişli sayıları hesaplanmış ve dengelenmiştir. İçten yanmalı araçlarda piston ateşleme noktasına geldiğinde 500°C. Isıya ulaşır. Ejektörlerin silindire yakıt püskürtmesi sonucu meydana gelen patlama ile motor çalışma konumuna geçmiş olmaktadır. Bir misal vermek gerekirse elektrikli motosiklete yakıt yanmalı motosikletin kıyasladığımızda ölçülerin aynı olmadığını, yakıt sistemlilerin daha çok güçlü olduğunu hepimiz anlarız.

İnşallah elektrikli araçlar bu veriler üzerinde hesaplama yapılarak üretilir ve inşallah yerli aracımız Türkiye için bir kazanç olur.

Saygılarımla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • İbrahim yanmaz
  İbrahim yanmaz
  10.01.2020 17:49

  Yazındaki anlaşılan elektriklerde tereddütlüyüm

 • Fazlı kara
  Fazlı kara
  10.01.2020 17:47

  Bence dizel harika performanslı araçlar

E-Gazete

 • 19.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız