Masterchef ödülleri Düzcede imal ediliyor

Masterchef ödülleri Düzcede imal ediliyor
20.01.2020 - 09:13

DÜZCE Postası okurları hatırlayacak.

Geçen sene (13 Mart 2019) Düzceli marangozların Dominik’te yapılan Survivor’un platformunun Düzce’nin yetiştirdiği maharetli ustalar tarafından yapıldığını yazmıştım.

‘Dominik’teki Düzce kolonosinin şefi’ olarak nitelendirdiğim İlkin Korkmaz’la konuşmuş ve kaleme almıştım. (Konuyla ilgilenen okurlarımız Düzce Postası web sitesinde sözkonusu yazıyı okuyabilir. M.Ş.)

20 Eylül 2018’de “Düzceli ustalar Avrupalı camileri süslüyor” başlıklı bir haber dikkatimi çekmişti de kesip saklamıştım. 

Şöyle yazıyordu:

Düzce'de 30 yıldır cami minberi ustalığı yapan Eyüp Okatar'ın yaptığı el emeği göz nuru minberler başta Almanya olmak üzere Avrupa'nın birçok ülkesindeki camileri süslüyor. Düzce'nin Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan dükkanda yapılan cami minberleri başta Almanya olmak üzere Avrupa'nın birçok ülkesindeki camileri süslüyor. Baba mesleği olan minbercilik mesleğini devam ettiren Eyüp Okatar, tarafından yapılan minberler şu ana kadar Almanya, Hollanda, İngiltere, Belçika ve Macaristan'daki camilere gönderildi. Minber ustası Eyüp Okatar, Türkiye'de olduğu gibi başta Almanya olmak üzere Avrupa'daki birçok şehrin minberlerini kendilerinin yaptığını ifade ederek, "Hollanda Mescidi Aksa Camii, Macaristan'da şu anda müze olarak kullanılan Yakaoğlu Hasan Paşa Camii, İsviçre'de bazı camiler ve Almanya'ya 80 civarında olmak üzere çok sayıda minber yaptık ve gönderdik" dedi. Okatar, minbercilik mesleğinin baba mesleği olduğunu belirterek, "Bu benim baba mesleğim. Babam Düzce Otopark Camii dernek başkanıydı. İlk minberi otopark camine yaptı. Bunun ardından Hollanda'daki Mescidi Aksa Camii'ne bir minber lazımdı. Diyanet İşleri o dönemde babamın yaptığı minberleri beğenerek bir tane de bu cami için istedi. Fakat babam minberi ticari amaçlı yapmadığı için yurt dışındaki camiye de yapmak istemedi. Dönemin kaymakamı babama yapmasını istedi ve babam da bu şekilde işe başladı. O gün bu gündür bu mesleği yapıyoruz" diye konuştu.

 

 

AŞÇILAR BOLU’DAN ŞEFLER DÜZCE’DEN

GEÇEN gün Whatsapp’tan bir mesaj geldi.

Mesajın sahibi Düzce’nin yüce gönüllü insanlarından Figen Varol’dan başkası değildi.

Varol’un mesajına gelmeden önce bir ufuk turu yapmakta fayda var. 1980'ler Düzce'nin E-5 karayolu üzerinde tartışmasız hüküm sürdüğü yıllardır.

Gümüşova'dan Kaynaşlı'ya kadar olan (ve hatta Bolu Dağı'daki) bulunan dinlenme tesislerini ezberimden bir çırpıda sayabilirim size...

Dahası var...

Bırakın tesisleri saymayı hangi otobüs firmasının hangi tesislerde mola verdiğini bile bir çırpıda sıralayabilirim.

Sözgelimi Gazanfer Bilge Olimpiyat Restaurant, daha sonra Çiftlik tesisleri. Kamil Koç Huzur Restaurant, Seç, Çayırağası Hacıdayı Restaurant, Ulusoy Kervan Tesisleri…

Liste uzayıp gider…

O yıllarda meşhur bir sözü hatırlıyorum:

- Türkiye'nin en iyi aşçıları Bolu'dan, şef garsonlar ise Düzce'den çıkar...

Aşçılar tamam da...

En iyi şeflerin Düzce'den çıktığına dair elimizde yeterli veriler yok.

Ancak bizatihi tanıdığım birkaç tane Düzceli şef garsonun olduğunu belirteyim.

İşte onlardan birisini, hatta ‘efsane’ olanını önümüzdeki günlerde yazmak istiyorum.

Kendisini bizzat tanımıştım.

Şimdilik ismi bende saklı…

MASTERCHEF ÖDÜLLERİ DÜZCE’DE İMAL EDİLİYOR

Evet, şimdi gelelim Figen Varol’un mesajına.

Şöyle yazmıştı Figen Hanım:

“- Tv8’de ekranlara gelen MasterChef programının ödülleri Düzce’de imal ediliyor. Aslında Düzceli çook işler yapıyor ancak duyuramıyor. Bilgilerinize…”

Yazının başında verdiğim iki örnek Varol’un bu düşüncelerini doğruluyor.

Bunlar sadece bizim bilebildiğimiz birkaç örnek.

Eminim ki, bilmediğimiz, duymadığımız dünya çapında ne işlere imza atılıyor Düzce’de…

Konumuza dönmenin zamanıdır.

Sağolsun Figen Hanım, şirket yetkilisinin telefonu yazmayı ihmal etmemiş.

 

“ÖZGÜN TASARIM VE MÜHENDİSLİK YÖNTEMLERİYLE”

Gazeteci refleksi ile hemen telefona sarıldım.

Karşımdaki ses Düzce’nin müteşebbis ailelerinden Mustafa Tüfekçi Bey’di.

Kendisinin aynı zamanda musikişinas ve dahası neyzen olduğunu öğrenince merakım iki kat arttı.

Telefon görüşmesinin el verdiği ölçülerde sohbet ettik.

Mustafa Bey’e faaliyetlerinden bahsetmesini rica ettim.

“2014 yılı sonunda senesinde kurucularının üstün çabalarıyla Düzce ve çevresinde faaliyet gösteren firmalara, ihtiyaca göre tersine mühendislik yöntemleriyle veya yeni özgün tasarım yoluyla yedek parça imalatı, kalıp, aparat ve fikstür tasarımı ve imalatı ayrıca teknik destek hizmetleriyle iş hayatına adım attık” diye konuştu.

Tüfekçi, 2016 yılı başı itibarıyla verilen hizmetlerin kalitesinin yüksek standartlara ulaştırılması amacıyla profesyonel ekiple, hizmet anlayışıyla ve sac metal kalıpçılığı, fikstür ve mekanik imalat konusundaki en az 18 yıllık tecrübeleriyle kalifikasyonu yüksek bir anlayışla çalışmalarını sürdüklerini belirterek vizyon ve misyonlarını şöyle özetledi:

Üretim Araçları imalatı konusunda öncü ve örnek bir firma olarak kalkınmak, çevremizin ve dahi ülkemizin kalkınmasında oluşturduğumuz farklılıklarla kalıcı üstünlükler sağlayarak azami katkıda bulunmak. .Müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve beklentilerini, yüksek kalite ve profesyonel hizmet düsturuyla karşılayarak daima en üst düzeyde müşteri memnuniyetini ön planda tutarak büyümek.

Düzce’ye geldiğimde kendilerini ziyaret edeceğimi belirtip, karşılıklı iyi niyet temennileriyle telefonu kapattık.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • ilkin korkmaz
    ilkin korkmaz
    20.01.2020 16:31

    Elinize sağlık, teşekkür ediyorum

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız