Metin Köseer yazdı...

Metin Köseer yazdı...
23.01.2020 - 09:25

DÜZCE’NİN Kaynaşlı ilçesinde bulunan Topuk Yaylası’na misafir ve turist akınları sürüyor. Topuk yaylasında bulunan göl buz tutarken, buraya gezmeye gelenler hem tatil hem de kayak yapıyorlar.

Şehir yaşantısından şehir gürültüsünden bıkanlar, kafalarını dinlemek için doğayı, ormanları, yaylaları ve sessiz yerleri tercih ediyorlar.

Okulların yarıyıl tatilini fırsat bilerek tatile çıkan aileler soluğu Topuk yaylasında alıyorlar.

Şu anda Topuk yaylasında kalan aileler, temiz hava solurken, ciğerlerine bol bol oksijen depolamayı ihmal etmiyorlar.

Bu aileler yöresel kahvaltı ve yemekler yerken bir yandan ATM’lerle gezinti yaparken diğer yandan da kayak yapıyorlar. Bu arada çam ağaçlarının altında bol bol resim çekerek selfi yapma imkanı da buluyorlar.

Bu tatil beldeleri sayesinde Düzce’nin ismi Türkiye’de duyulmuş oluyor.

Fenerbahçe eski Başkanı Aziz Yıldırım sayesinde Topuk Yaylasına tesis yapılmıştı. Profesyonel kulüpler bu tesislere gelerek kamp yapıyorlar. Bu tesislere yerli yabancı turistler geliyor. Bu tesislere piknik yapmaya, temiz hava solumaya, gölün etrafında dolaşmaya, gezmeye gelenler var.

Düzce’nin bir çok yerlerinde turistik yerler var. Ne hikmetse bunları canlandıracak yetkililer yok.

Hazır yapılan tesisleri sahiplenenler var. Hazır gelen turistlerin üzerinden  yorum yapanlar, prim yapanlar var.

Aynı Düzce İl Kültür Turizm Müdürü Resul Taştan gibi hazır tesisleri sahiplenenler var.

Düzce’ye tayin olan Turizm Müdürü’nü tanıyan var mı? Önce bu soruyu soralım. Ben şahsen ne gördüm, ne tanıdım. Ne de bir yerlerde görmedim.

Koskoca bir yaz geçti bir faaliyet duymadım görmedim. Düzce’nin kalkınması, tanıtılması için bir faaliyet duymadım görmedim. Turist çekmek, kafileler halinde turlar halinde bir otobüsün geldiğini duymadım görmedim.   

Topuk yaylasına kendi imkanları ile gelen turistler üzerinden prim yapıyoruz. Neymiş efendim doluluk oranı yüzde 90'lardaymış.

Kendi kendime gülüyorum. Neyse…

Efendim Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Resul Taştan Bey Düzce’ye gelir gelmez ne demişti?

‘’Kardüz yaylasından bir şey olmaz’’ demişti. Bu açıklaması ile bütün ümitleri çalışmaları yıkıp atmıştı.

Aynı Turizm Müdürü bugün ne diyor?

‘’Kardüz yaylası da turizm merkezi olarak aynı etkiyi Gölyaka ilçemize gösterecektir’’ diyor.

Buyrun cenaze namazına… Kardüz yaylası hem iş yapmaz hem iş yapar diyoruz.  

Ben daha yazmıyorum. Aha da burada noktayı koyuyorum.

Kardüz yaylası için eski belediye başkanı Mehmet Keleş ne demişti: ‘’Arkadaşlar Kardüz yaylasını Türkiye’nin Davos’u yapacağız’’ demişti.

Gölyaka eski belediye başkanı Bekir Akbulut ne yapmıştı? Bütün ağırlığını Güzeldere şelalesine vermişti. Kardüz’ü hiç düşünmedi.

Şu anda Gölyaka Belediye Başkanlığı’nı yapan Yakup Demircan ne diyor? ‘’Kardüz yaylasını canlandıracağız. Buraya tesis yapacağız’’ dedi.

Yani her ağızdan her kafadan bir laf çıktı. Sonuç hüsran… Her şey beklemede duruyor. Abant’ta bile kayak yapılırken biz Kardüz yaylasını  silip atıyoruz.

Bırakın dün Kardüz yaylasından bir şey olmaz diyenler bugün Kardüz yaylası turizm merkezi olarak aynı etkiyi Gölyaka’ya gösterecektir diyenler var.

Ne anlarsa anla..

Esenkalın..

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız