Fatma Çetin yazdı..

TİCARİ hayata yeni bir e-uygulama daha uygulamaya girdi bile.

Fatma Çetin yazdı..
13.02.2020 - 09:50

UETS, yani Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi her türlü ticari, hukuki yazışmaların ve belgelerin paylaşıldığı, alıcısı ve göndericisinin kim olduğu kesin olarak tespit edilen, içeriğinin kesinlikle değişmemesini ve içeriğin yasal geçerli ve güvenli delil haline getirildiği bir sistemdir.

06.12.2018 tarihli 30617 sayılı resmi gazetede yayınlanan değişiklikler ile 7201 sayılı bu sisteme 31.12.2019 tarih itibari ile tüm tacirlerin mail adreslerini, Kep adresini, cep telefonlarını tanımlanmış ve sistemi aktif hale getirmiş olmalı idiler.

Bu UETS tebligat sistemi PTT A.Ş. tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. UETS adres sahiplerine gelen tebligat gönderileri için alıcılara bildirim için vermiş olduğu mail adresine bilgilendirme maili veya tercihine göre SMS üzerinden bilgilendirme mesajı gönderilecek.

Tebligat alıcı adresine teslim edilmesinden itibaren, alıcı tarafından açılmamış olsa dahi beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacaktır. Bu durumda dikkatten kaçan bir tebligatın sıkıntılar yaşatacağı bellidir.

Çağımızın gereği gibi olan dijitalleşmenin e-dönüşümün devamı gibi duruyor, ama kafalar karışık. Kayıt olan tamam da ya kayıt olmayanların durumu nedir?

UETS sistemine kayıt olan için ne faydası var ki?

UETS Sistemine kayıt olanlar bu sistem üzerinden yapılan tebligat, hem gönderen hem de alıcısı taraf için resmi iş ve işlemlerde kullanılacak davalık konularda da delil niteliğinde güvenilir belge olarak dikkate alınacaktır. Bu sistem üzerinden cari hesaplarını, borç alacaklarını göndererek alacaklarının itiraz olmaz ise kesinleştirebileceği ve icra işlemine konu edebileceği kanaatindeyim. Kamu kurumları her türlü tebliğini bu sistem üzerinden yapmaya başlamıştır. İcra Mahkemeleri icra tebligatlarını tüzel kişilere bu sistem üzerinden gönderdi bile bu tarz tebliğlere itiraz sürelerini kaçırmamak adına şayet kaydını aktifleştirmeyen tüzel kişiler var ise bir ana önce UETS sistemini aktifleştirmelidir.

Sözün kısası UETS sistemine kaydolmayanın cezası nedir açık ve net tebliğ yapılmış sayılarak tüm itiraz haklarımızdan mahrum kalmaktan büyük cezamı olabilir ki?

Saygılarımla…

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız