Harun Agah Altay yazdı...

Harun Agah Altay yazdı...
11.03.2020 - 09:31

TABİATIN kalbi Bolu’nun gölleri ülke ve dünya çapında nam saldı belki ama bizim şelâlelerin gürüldeyen sesini de yabana atmamak gerek.

Hafta sonu plansız, programsız önce Akçakoca’da ardından Düzce’nin eşsiz güzellikteki şelâlelerinde aldık soluğu.

İnanılmaz huzur veren, dinlendirici ve bir o kadar da görsellik sunan Düzce’mizin doğal güzelliklerine hayran olmamak elde değil.

Hafta sonu esintilerimizin ilk durağı Aydınpınar Şelâlesiydi. Bölgemize henüz birkaç yıl önce turizme kazandırılan şelâle, doğa yürüyüş parkuru ve yaklaşık 7-8 metreden dökülen görüntüsüyle Düzce’mizin şelâle turizmine önemli katkı sağlıyor. Girişler sivil için 4,5, araçlara ise 13,5 TL.

Efteni Gölü ise subasar alanı ve canlı popülasyonuyla doğanın bize sunduğu lütuflardan biri... Hele bir de Toptepe’den manzarasına bakıldığında gölün güzelliğini ancak o zaman anlıyorsunuz.

Bazı mekânlar vardır defalarca gitseniz bile her seferinde ayrı bir heyecan duyarsınız. İşte benim için de Güzeldere Şelâlesi böyle bir yer.

Ne zaman gitsem çevresi daha bir düzenli ve ziyaretçilerine geniş imkânlar sunan bir Güzeldere mesire alanı buluyorum karşımda.

Bölgedeki ağaçlar henüz yapraklarını göstermese de Güzeldere mesire alanının çimleri binbir yeşil tonuyla müthiş görsellik sunuyor.

Çevresindeki restoranı ve bungalov stili yapılarıyla konaklama imkânı da bulabilirsiniz. Kahvaltı dâhil çift kişi için bir gece konaklamak 400 TL. Tabiat Parkına girişler ise yine siviller için 4,5, araçlar için 13,5 TL.

Güzeldere Şelâlesi Türkiye’nin 135 metre uzunluğuyla en büyük şelâlelerinden... Muazzam görüntüsüyle özellikle kış döneminde debisi daha yüksek akıyor ve gürüldeyen sesiyle büyüklüğünü vurguluyor adeta.

Hafta sonları kalabalık olmasıyla neredeyse yer bulunmayan şelâle alanı haftaiçi oldukça sakin. Bunun için haftaiçi müsait olup kaçamak yapmak isteyenler için bölge birebir.

Bolu’nun göllerini kıskanıyoruz elbette ama Düzce’nin yayla ve şelâlelerini de es geçemeyiz.   

Çünkü insan huzurun her çeşidini arıyor bazen. Gölün sessizliğini de, şelâlenin şırıltısını da...

 

Ceneviz Kalesi gün sayıyor

AKÇAKOCA’da Ceneviz Kalesi’nin restorasyonu sürüyor. Kalenin şu anki görüntüsü eskisinden katbekat güzel. Zira eskisinde ana burcun sadece yarım kare şeklinde yıkıntı taşları yer alırken, şimdilerde yıkıntılar onarılıp henüz tamamlanmasa da kale hüviyetini kazanmış. Üstelik kalenin avlusundaki surlar ise yeni taş malzemelerle yine aslına uygun olarak genişletilmiş.

Kalenin restorasyon güvenliğini bir kişi sağlıyor ama yetersiz. Alanda yeteri kadar uyarı levhaları yok. Bir de kale sahasına kolayca girebilmek mümkün. Bazı bölgelerde tel örgüler yetersiz kalıyor ve ister istemez meraklı ziyaretçiler yasak sahaya girebiliyor.

Ama bunlar işin aslında pek sorun olmayan boyutu. Çünkü Ceneviz Kalesi çok yakında turizme kazandırılıp Akçakoca’nın ve bölgenin cazibesini arttıracaktır.

   

     

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 21.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız