Metin Köseer yazdı...

Metin Köseer yazdı...
18.03.2020 - 09:14

NE güzel söyledi arkadaşım. “Abi asıl koronavirüs bizim içimizde” dedi. Önce şaşırdım sonra ne demek istediğini anladım.

En büyük ALLAH’tır. Piyasaya bir hastalık çıktı bütün dünyanın hayatı alt-üst oldu. Bütün ülkeler tedbir almaya başladı.

En büyük Amerika, Fransa, İngiltere, İtalya, İsrail ya da falan filan ülkeler değil, en büyük ALLAH’tır.

Dünyaya hakim olmaya çalışan bu ülkelerde korku paçadan akıyor. Ölenlerin yanında karantinaya alınanlar, bunun yanında ekonomik krizler, bunun yanında turistlerin seyahatleri iptal, okullar tatil, her taraf ilaçlanıyor, insanlar tokalaşamıyor, kucaklaşamıyor, ünlü kulüpler karantinaya alınıyor, maçlar seyircisiz oynanıyor, olimpiyat ve dünya spor şampiyonaları askıya alınıyor. İnsanlar birbirleri ile görüşemiyor, yani bir hastalık, bir virüs dünyayı tehdit edebiliyor.

Hırs, makam, koltuk, para, zenginlik, lüks yaşam, sıfır arabalar, yatlar, altınlar, dövizler, malikaneler, yazlıklar, restaurantlar, hızlı yaşam, artistlikler, şımarıklıklar, apartmanlar, işhanları vesaire vesaire zenginlikler bir anda virüs sebebi ile korkulara yol açtı. Herkes canının peşine düştü.

Lüks mekanlar boş kaldı. Deniz kenarları boş kaldı. Vah vah ne kadar kötü değil mi? Bak ne güzel yaşayıp gidiyorduk. Nereden çıktı bu koronavirüs laneti değil mi? 

Koronavirüs korkusunun yanında savaşlar bile hiç sayılmaya başlandı. Kim büyükmüş? En büyük ALLAH’tır. Kul azarsa bir gün belasını bulur derler.

Dünya azmaya başladı ama bir hastalık herkesi perişan etti.

Gelelim Türkiye’ye… Gelelim Düzce’ye…

Koronavirüs salgınını fırsata çevirenleri ALLAH’a havale ediyorum. Avrupa’yı kötüleyen biziz, Avrupa kadar olamayan yine biziz.

Virüs sebebi ile Avrupa’da ürünlerin fiyatları düşerken, Türkiye’de ve Düzce’de tam tersi yaşanıyor. Ürünlere zam üstüne zam yapan bizleriz. Raflardaki fiyatları değiştiren bizleriz. Ürünlerin fiyatlarını artıran bizleriz.

Efendim marketlerde, pazarlarda, eczanelerde ve kolonya satılan yerlerde fahiş fiyat artışları var.

Virüsü fırsata çevirenlere ne demeli? Ben isim takamıyorum, takıyorum da takamıyorum. Lütfen bu fırsatçılara sizler isim takın.

Eczaneye gidiyorsunuz maske soruyorsunuz. 1 liralık, 2 liralık, 5 liralık maskeler olmuş 100-120-150 lira.

Yahu be insaf kardeşim. İnternete giriyorsunuz maske fiyatlarına bakıyorsunuz. 50-100-150-200-250 liraya kadar maske fiyatları var. Hele hele dezenfekte fiyatları hep uçtu gitti.

Bu milletle dalga mı geçiyorlar. Vay efendim maske Avrupa yapımı imiş. Yani Avrupa mı yoksa yerli maske mi istersiniz. Ne özelliği varsa avrupanın anlamadım. Kel ilaç bulsa önce kendi kafasına sürer. Maske fiyatları almış balını gidiyor.

Efendim… Stok yapanlar var. Niye yapıyorlar? Efendim satarsam yarın elimde mal kalmaz diye düşünüyorlar.

Bizim kadar fırsatçı, bizim kadar kendini akıllı zanneden, bizim kadar parayı seven, bizim kadar bencil, egoist, bizim kadar insan kandıran, alay eden, kendini düşünen bir millet yok.

Avrupa’da fiyatlar düşüyor. Türkiye’de fiyatlar uçuyor. Bu insanlar mağdur, bu insanlar zaten emekli, işçi, asgari ücretli, bu insanlar zaten satış yapamıyor, bu insanlar ay sonu kirayı nasıl vereceğim düşünüyor.

Siz ne yapıyorsunuz? Raflardaki etiketleri anında değiştiriyorsunuz? Sağlık Bakanlığı bile şikayet hattı kurdu.

Yahu bu insanlar zaten hastalıktan korunmak, hastalıktan kaçmak için mücadele veriyorlar. Üstüne üstlük bir de zamlarla boğuşmaya çalışıyorlar. Üstüne üstlük virüsü fırsata çevirenlerle uğraşıyorlar.

Haa bu arada koronavirüs ile dalga geçenler var. Ayakları ile tokalaşma yapıyorlar. Ellerini kalbinin üzerine koyarak tokalaşma yapıyorlar.

Sadece gülüyorum…

Yahu kahveye gidiyorsunuz okey ya da kağıt oynuyorsunuz. O okey taşlarına o kağıtlara kaç kişinin eli değiyor. Hani ayakla tokalaşıyoruz ya biz. Güya kendimizi koruduk zannediyoruz. Ama oyun oynarken oyunun heyecanından aldığımız mikropları görmüyoruz.

Ya da toplumun yemek yediği yerlerde çatal, bıçak, tabak kullanan yok mu? Neyse insanlar mikrobu her türlü kapıyor haberleri yok.

Bir virüs insanlığa ne anlatabilir? Temizliğin ne kadar önemli, tedbirin ne kadar gerekli, sağlığın ne büyük hazine, insanın ne kadar aciz, dünyanın ne kadar fani, ölümün ne kadar yakın, VE Allah’ın ne kadar büyük olduğunu anlatır.

Esenkalın…  

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 21.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız