Celal Erbay yazdı...

Celal Erbay yazdı...
26.03.2020 - 11:46

SEVGİLİ dostlar, gözle görülmeyen bir virüsün, bütün bir dünyayı dize getirdiğine hep birlikte şahit olduk. Hem de yaşlı-genç demeden, zengin-fakir ayrımı yapmadan hatta makam, titir ve otorite farkı gözetmeden önüne kattığı herkesi korku delhizine doğru nasıl sürüklediğini hep birlikte seyrediyoruz.

Yine insan oğlunun aczine bütün dünya ile birlikte ''şahit olduk'' desek mubalağa etmiş olmayız. Dünyanın debdebesi aklımızı başımızdan almış, sokak, medya, iletişim ağları, uluslararası organizeler ve onların yerli işbirlikçileri, aynı çatının altında, aynı ana-babanın gözaydınlığı evlatları olarak, aynı masalları dinleye dinleye, aynı hedefleri özümseye özümseye, birlikte büyüdüğümüz kardeşimizle bile bizi bir yarışın içine sokmuş, diğergamlık duygularımızı köreltmiş, egomuzu ise alabildiğine kabartmıştı.

Materyalist anlayışın Liberal dünya ile anlaşıp ''Değerler''i, ''Çıkar''a dönüştürme yolundaki mutabakatı sonrası insanlık büsbütün ivme kaybetmiş, neredeyse iflas noktasına gelmişti. İşte bu noktada insanlığın ve Aşkın Değerler'in sahibinden insanlığa bir uyarının gelmesi daha fazla gecikmemeliydi. Zira Değerler'in bir şekilde güncellenmesi insanlığın kendi yörüngesindeki seyrinin devamlılığı için kaçınılmazdı.

VİRÜS EŞİTLEDİ BİZLERİ!

Corona Virüsü sınıf tanımadı, rütbeli rütbesiz demedi, zengin fakir ayrımı yapmadı.Bizde pek olmadı ama, dünyada bazı aç gözlü şımarıklar hiç doymayacaklarını sandılar ve neredeyse AVM'lerin raflarını boşalttılar... İmkanlarıyla hastalığın önüne geçeceklerini sandılar...Bu arada musibetin vukuundaki hikmeti unuttular, hiç düşünmediler ki, virüsün asıl geliş nedeni  insanlığın temelini oluşturan Değerler'in güncellenmesiydi.

Nitekim onların bekledikleri olmadı, her seferinde dertlerine deva bulabildikleri gibi mevcut  zenginlikleriyle de bu hastalığa engel olabileceklerini sandılar...Ama olmadı! İlahi adalet tecelli etti ve virüs varlık farkı gözetmeden hepimizi yoklukta eşitleyip, fakirin ana sermayesi olan su-sabun ve kolonyaya bizleri mahkum etti.

DÜNYA NİÇİN BU KADAR KORKTU!

Daha düne kadar her gün dünyada yaklaşık 22-23 bin kişi açlıktan, sıtmadan ölüyordu.Yine başta Afrika olmak üzere, doktorsuzluktan veya ilaç yokluğundan binlerce  insan ölüyor ama kimsenin kılı kıpırdamıyordu.Çünkü sıtma, varlık ve sınıf ayrımı yapıyor, yoksul ve zavallı olanları alıp götürüyor, diğerlerine dokunamıyordu.  

Şimdi ise Corona virüs sınıf ve varlık ayrımı yapmıyor, önüne çıkanın ne makamına ne de ekonomik durumuna bakmadan sorgusuz sualsiz alıp götürüyor onu. Ne para, ne servet, ne makam, ne şan ne şöhret hiçbiri işe yaramıyor...

Peki, işe yarayan ne? Su ve sabun... Tek çıkar yol; günde en az beş kere HUZURA çıkacak şekilde bol su ve sabunla el-yüz temizliği...

İşte bütün dünya bunun için korkuyor!

YOKSA HAYVANLAR İNSAN'DAN ÖÇ'MÜ ALIYOR

Akla gelmiyor değil; kuş gribi, domuz gribi,  Pangolin gribi derken, yoksa hayvanlar alemi, biz insanlardan öç mü alıyor?Bildiğiniz gibi Corona virüsünün ilk kaynağının pangolin denilen, pullu memeliler sınıfına mensup memeli bir hayvanın olabileceği Çinli ilim adamları tarafından ifade edilmişti.Buna dayalı olarak da Corona'nın diğer bir adı ''Pangolin Gribi''...

Bu hayvan Çin ve Uzak Doğu'da bol bulunmakla birlikte, her ne kadar avlaması ve ticareti yasaksa da yılanı, çıyanı, köpeği, çakalı yiyen Çinliler maalesef Pangolin'i de yiyorlar...Özleri bilir, bir buçuk milyarlık toplumu rastladıkları her hayvanı kesip yiyorlar diye kınayacak halimiz yok.Ama bunların kesip yemedikleri hayvan türü de yok sanki...

Bir de Çin, kürkleri için dünyada hayvanların en çok katledildiği bir ülke... Bu durum karşısında insanın içinden geçmiyor değil; ''Nedir bu zavallı hayvanların Çinlilerden çektikleri'' diye.

Bütün bunlardan sonra Corona virüsünün Çin'de baş gösterip 5000 kişinin hayatına mal olduktan sonra  oradan bütün dünyaya yayılmış olması tesadüfen değil, ilahi adaletin gereği olmalıydı.

Kalın sağlıcakla, sevgili dostlar...

            

     

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 16.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız